REKLAMA
 
REKLAMA

Litwini wypełnili krajowy cel dla fotowoltaiki

Litwini wypełnili krajowy cel dla fotowoltaiki
Fot. Pixabay - Nicolás

Jak poinformowała Litewska Agencja Energetyczna (LEA), moc zainstalowana elektrowni słonecznych na Litwie wzrosła już do poziomu, który zgodnie z narodową strategią energetyczną miał zostać osiągnięty w 2025 r.

Litwa postawiła sobie za cel posiadanie do 2025 r. sieci elektrowni wiatrowych o mocy 1,2 GW i elektrowni słonecznych o mocy 1 GW, co zostało uwzględnione w programie rządu. Tymczasem Litwa już zanotowała 1 GW mocy zainstalowanej w PV.

Jedno z zadań programu rządowego zostało tym samym zrealizowane – powiedział litewski minister energii Dainius Kreivys.

REKLAMA

Według litewskiego resortu energii zapotrzebowanie na energię elektryczną na Litwie w nadchodzących dziesięcioleciach będzie okresowo wzrastać ze względu na wzrost zużycia energii elektrycznej i dekarbonizację przemysłu. Dlatego też konieczne jest podtrzymanie tempa rozwoju energetyki odnawialnej.

Przekroczenie symbolicznego progu 1 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice przybliża Litwę do celu, jakim jest osiągnięcie do 2030 r. samowystarczalności pod względem pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną dzięki źródłom odnawialnym.

REKLAMA

Rozwój OZE na Litwie

Litewskie Ministerstwo Energetyki podkreśla, że w ostatnich kilku latach tempo budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych na Litwie wzrosło kilkakrotnie. W 2020 r. kraj ten miał 504 MW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych i 164 MW w fotowoltaice. Natomiast 2023 r. jest to już odpowiednio 1,224 GW w elektrowniach wiatrowych i 1 GW w PV.

Całkowita moc zainstalowana elektrowni słonecznych i wiatrowych na Litwie wynosi obecnie już ponad 2,2 GW i jest największa wśród krajów bałtyckich. Litwa deklaruje utrzymanie dynamiki rozwoju OZE.

Poza elektrowniami wiatrowymi na lądzie i projektami fotowoltaicznymi na Litwie ma być rozwijana morska energetyka wiatrowa. Niedawno wyłoniono zwycięzcę pierwszej aukcji dla offshore. Wygraną aukcją pochwaliła się litewska grupa energetyczna Ignitis, która złożyła ofertę we współpracy z Ocean Winds. Więcej na ten temat w artykule: Powstanie pierwsza morska farma wiatrowa na litewskiej części Bałtyku.

Natomiast w ostatnich dniach Litwini ogłosili nową aukcję dla offshore Jej przedmiotem będą prawa do zagospodarowania drugiej strefy pod budowę morskich wiatraków w należącej do Litwy części Morza Bałtyckiego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA