Dr Martin Green: Technologia back-contact technologią przyszłości

Dr Martin Green: Technologia back-contact technologią przyszłości
Martin Green. Fot. Wikipedia, Jérémy Barande / École polytechnique / CC BY-SA 2.0

Podczas VI Chińskiej Międzynarodowej Konferencji Branży Fotowoltaicznej (China International PV Industry Conference), która odbyła się w listopadzie, dr Martin Green, profesor Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii powiedział, że technologia interdigitated back contact (IBC) zdominuje krajobraz branży.

– Uważam, że ostatecznie wszyscy będą produkować ogniwa IBC. Dr Green nie sprecyzował, kiedy to nastąpi. Jednak jego ocena pokrywa się z wcześniejszymi deklaracjami prezesa firmy LONGi, Zhong Baoshen, który we wrześniu podkreślał nadrzędność i przyszłą rentowność tej technologii w porównaniu z technologiami konwencjonalnymi, dodając, że ogniwa back-contact staną się najważniejszą technologią w sektorze fotowoltaiki w ciągu najbliższych 5-6 lat, oraz że doprowadzą do przedefiniowania krajobrazu branży dzięki swojej niezwykłej charakterystyce – połączeniu wysokiej sprawności oraz atrakcyjnego wyglądu.

Przełomowe odkrycia technologiczne wymagają potężnych inwestycji w badania i rozwój

Prezes firmy LONGi, Baoshen Zhong, powiedział, że innowacja technologiczna jest główną siłą napędową rozwoju fotowoltaiki. W ciągu ostatnich 15 lat firma LONGi zainwestowała ponad 2,54 mld euro (20 miliardów juanów)* w badania i rozwój, co stanowi około 5 proc. przychodu rocznego firmy. Centrum technologiczne badań i rozwoju firmy LONGi zatrudnia ponad 5 tys. osób.

Najnowsze odkrycie firmy LONGi, produkty PV na rynek masowy, ma formę zastrzeżonych ogniw słonecznych HPBC (Hybrid Passivated Back Contact) będących alternatywną technologią back-contact, która umożliwia uzyskanie niczym nie przesłoniętego przodu bez zacieniających metalowych styków. To rozwiązanie optymalizuje absorpcję światła, co skutkuje lepszą sprawnością konwersji. Zespół naukowców LONGi pracował nad tą nową technologią bardzo długo. Została wprowadzona w serii Hi-MO X6 firmy LONGi w listopadzie 2022 r.

Ogniwo HPBC ustala nowy standard branżowy dzięki sprawności ogniwa na poziomie powyżej 25 proc. w produkcji masowej, co daje znacznie wyższą moc wyjściową. Sprawność modułu kształtuje się obecnie na poziomie 23,3 proc. w produkcji seryjnej i jest stale ulepszana.

Dr Martin Green: Chińskie laboratoria rozwojowe stoją na czele przyszłego postępu.

Na konferencji dr Green podzielił się także swoimi dalszymi przemyśleniami w wywiadzie dla mediów, chwaląc przodującą w świecie rolę Chin w dziedzinie technologii fotowoltaicznych oraz możliwość efektywnej produkcji ogniw słonecznych przez ten kraj.

Niedawno firma LONGi ogłosiła pobicie kolejnego rekordu sprawności wynoszącego 33,9 proc. dla ogniw tandemowych z krzemu krystalicznego i perowskitu, przekraczającego teoretyczny limit sprawności Shockley-Queisser (S-Q). Poprzedni rekord dotyczący ogniw słonecznych z pojedynczym złączem, bez względu na materiał, z którego było wykonane ogniwo, wynosił 33,7 proc.

Dr Green chwalił ten kamień milowy, dodając: – Chiny są w tej chwili rekordzistą świata w zakresie nowoczesnych ogniw perowskitowych. To oznacza, że chińskie laboratoria rozwojowe nie tylko przewodzą w obecnie wiodącej technologii, ale także stoją na czele przyszłego postępu.

 

LONGi – materiał sponsorowany