REKLAMA
 
REKLAMA

NordLB będzie finansować fotowoltaikę i farmy wiatrowe w Polsce

NordLB będzie finansować fotowoltaikę i farmy wiatrowe w Polsce
Fot. Pixabay - Michael Schwarzenberger

NordLB będzie sfinansować projekty w zakresie energii odnawialnej o małej i średniej skali w krajach Unii Europejskiej. Bank pozyskał na ten cel unijne środki.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Norddeutsche Landesbank Girozentrale (NordLB) podpisały umowę o wsparciu inwestycji w zakresie energii odnawialnej. Pożyczka w kwocie 250 mln euro ma pomóc w rozwijaniu projektów związanych z fotowoltaiką, lądową energetyką wiatrową i magazynami energii w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Są wśród nich Polska, Dania i Szwecja.

Część projektów finansowanych przez NordLB ma być realizowana zwłaszcza w objętych polityką spójności regionach Polski. Takie inwestycje przyczynią się do zrównoważonego wzrostu w tych regionach Unii Europejskiej, w których dochód na mieszkańca jest niższy (z unijnego Funduszu Spójności korzystać mogą jedynie te państwa członkowskie, których dochód narodowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90 % średniej UE). Wśród rozwijanych inwestycji będą lądowe farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii.

REKLAMA

Bank NordLB już wcześniej finansował inwestycje OZE w Polsce, zapewniając środki na rozwój farmy wiatrowej Liskowo zlokalizowanej w północno-zachodniej części Polski. Całkowita wartość projektu opiewała na 53 mln euro przy 38,8 MW mocy zainstalowanej. NordLB to jeden z niemieckich banków Landesbanken należących do ogólnokrajowej Grupy Sparkassen. Bank jest zaufanym partnerem EBI i ma duże doświadczenie w finansowaniu elektrowni wykorzystujących OZE.

REKLAMA

EBI wspiera transformację energetyczną

Przyznanie finansowania pomoże w realizacji promowanych przez Grupę EBI założeń planu REPowerEU, wśród których szczególnie ważne jest wspieranie inwestycji w energię odnawialną. Mają one poprawić niezależność energetyczną i bezpieczeństwo dostaw w UE. W ciągu kolejnych pięciu lat bank planuje zainwestować w realizację założeń planu dodatkowe 45 mld euro. Szacuje się, że specjalny pakiet REPowerEU pozwoli na uruchomienie do 2027 r. dodatkowo 150 mld euro na inwestycje, co pomoże Europie przybliżyć się do celu, jakim jest niezależność energetyczna.

W ubiegłym roku EBI podpisał nowe umowy na finansowanie projektów w zakresie zrównoważonego rozwoju sektora energii na całym świecie. Łączna wartość tych umów wyniosła 20,86 mld euro, z czego 996 mln euro trafiło do Polski, 49 mln euro do Danii i 389 mln euro do Szwecji. Do końca dekady Grupa EBI zamierza wesprzeć inwestycje na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju o wartości 1 bln euro, przeznaczając na ten cel co najmniej połowę rocznego wolumenu finansowania.

Grupa EBI jest unijną instytucją zapewniającą długoterminowe finansowanie, której udziałowcami są państwa członkowskie UE. W jej skład wchodzą Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). EBI zabezpiecza wsparcie finansowe inwestycji, które przyczyniają się do realizacji celów polityki unijnej, takich jak spójność społeczna i terytorialna oraz sprawiedliwa transformacja w kierunku neutralności klimatycznej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA