European Energy uzyskało finansowanie dla projektu wiatrowego w Polsce

European Energy uzyskało finansowanie dla projektu wiatrowego w Polsce
European Energy A/S

European Energy zapewniło finansowanie kolejnego polskiego projektu w swoim portfolio – farmy wiatrowej Liskowo zlokalizowanej w północno-zachodniej części Polski. Całkowita wartość projektu wynosi 53 mln euro przy 38,8 MW mocy zainstalowanej. Uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej dla farmy wiatrowej planowane jest obecnie na pierwszą połowę 2023 roku.

European Energy A/S to jeden z największych deweloperów odnawialnych źródeł energii w Europie. Wywodząca się z Danii firma buduje elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne także w Polsce. 

 – Polska jest jednym z kluczowych rynków dla European Energy. Intensywność rozwoju zielonej transformacji w kraju zapiera dech w piersiach – mówi Olga Sypula, Country Manager w European Energy Polska.

REKLAMA

Ważny krok

Zapewnienie finansowania farmy wiatrowej Liskowo jest ważnym krokiem w rozwijaniu portfolio duńskiej firmy w Polsce, gdzie obecnie posiada ona inwestycje w fazie rozwoju o łącznej mocy ponad 4 GW. Większość z nich to projekty fotowoltaiczne, jednak Duńczycy spodziewają się, że nadchodzące zmiany w przepisach prawa energetycznego umożliwią rozwój nowych projektów wiatrowych nad Wisłą.

W naszym kraju firma eksploatuje elektrownie wiatrowe o mocy 40 MW, ponadto aktualnie prowadzi proces budowy kolejnych 91 MW, z czego aż 2/3 to projekty wiatrowe.

Tym razem generalnym wykonawcą projektu, powołanym przez European Energy, jest konsorcjum firm ONDE SA i P&Q Sp. z o.o.

Bardzo się cieszymy, że w krótkim czasie z powodzeniem zrealizowaliśmy ten ważny etap – mówi Birger Jacobs, Senior Transaction Manager w European Energy A/S. – Po efektywnej współpracy z NORD/LB w zakresie finansowania portfolio „Pomerania” dopisaliśmy kolejny rozdział w postaci farmy Liskowo w Polsce. 

REKLAMA

W oczekiwaniu na zmiany

Duńczycy powołują się na Politykę Energetyczną Polski, która do 2040 roku zakłada osiągnięcie produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł na poziomie 50 proc. Ponadto spełnienie unijnego celu „Fit for 55” zobowiązuje Polskę do redukcji emisyjności o 55 proc. w 2030 roku w stosunku do 1990 roku.

Według Agencji Rynku Energii moc zainstalowana farm wiatrowych na maj 2022 roku wyniosła prawie 7,2 GW – wobec wymaganych 18 GW elektrowni wiatrowych na lądzie w celu spełnienia powyższych założeń. Branża energetyki odnawialnej oczekuje, że w nadchodzących miesiącach regulacje w Polsce staną się bardziej atrakcyjne dla rozwoju większej liczby projektów energetyki wiatrowej, w szczególności złagodzenie zasady 10H przyczyni się do budowy dodatkowych 12–13 GW do 2030.

Nie tylko energia z wiatru

European Energy A/S została utworzona w Danii w 2004 roku i od początku istnienia wspiera rozwój niezależnego europejskiego systemu energetycznego. Firma zajmuje się pełnym cyklem produkcji zielonej energii elektrycznej: od fazy rozwoju, budowy, PPA, zarządzania aktywami lądowymi i morskimi energii wiatrowej, energii słonecznej po wdrażanie rozwiązań w zakresie zielonego ogrzewania.

Spółka zarządza ponad 1,7 GW globalnych aktywów w zakresie produkcji energii wiatrowej i słonecznej.

European Energy zajmuje również wiodącą pozycję w zakresie technologii Power-to-X, polegającej na produkcji e-metanolu oraz zielonego wodoru. Firma rozpoczęła budowę pierwszego na świecie komercyjnego zakładu produkcji paliw alternatywnych na dużą skalę w Kassø w Danii, zasilanego czystą energią pochodzącą z farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW. Wyprodukowany e-metanol jest dostarczany m.in. do duńskiej firmy transportowej Maersk. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.