REKLAMA
 
REKLAMA

Tauron skontrolował fotowoltaikę u prosumentów. Jakie wyniki?

Tauron skontrolował fotowoltaikę u prosumentów. Jakie wyniki?
Tauron

Zmiany ustawienia trybu pracy falownika i montaż dodatkowych paneli to według Taurona najczęstsze nieprawidłowości w należących do prosumentów instalacjach fotowoltaicznych. W skrajnym przypadku stwierdzona przez kontrolerów liczba paneli fotowoltaicznych u prosumenta okazała się czterokrotnie wyższa niż podana w zgłoszeniu.

Kontrole przeprowadzone u prosumentów mają na celu poprawę współpracy mikroinstalacji fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną. W tym roku działania prowadzone były na terenie sześciu oddziałów spółki Tauron Dystrybucja, a w przyszłym roku mają objąć prosumentów podłączonych do sieci na całym obszarze dystrybucyjnym Taurona.

Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja, wyjaśnia, że spółka monitoruje na bieżąco parametry jakościowe energii elektrycznej oraz stopień obciążenia poszczególnych elementów sieci. –  Na tej podstawie można wskazać prawdopodobne występowanie mikroinstalacji o zawyżonych parametrach lub generujące energię niezgodnie z umową. To istotny problem, ponieważ instalacje te mogą powodować wyłączenia falowników u pozostałych prosumentów, a ponadto mogą być niebezpieczne – mówi Ewa Groń.

REKLAMA

Kontrolerzy Taurona sprawdzali u prosumentów przekroczenia mocy zainstalowanej, przekroczenia napięcia oraz przypadki nieuprawnionej generacji. Ich celem było wyeliminowanie niepoprawnych przyłączeń i nieprawidłowej pracy mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Prosumenci skorzystali z propozycji Taurona

W pierwszym etapie, w oparciu o posiadane dane pomiarowe do właścicieli ponad 5 tysięcy mikroinstalacji, wysłaliśmy pisma z informacją o prawdopodobnych nieprawidłowościach oraz sposobie ich wyeliminowania. W przypadkach, gdy zamontowana mikroinstalacja była niezgodna z przepisami prawa oraz zawartą umową, klient mógł zwrócić się do firmy o formalne uregulowanie tej sytuacji – dodaje Ewa Groń.

Z tej możliwości skorzystało prawie 60 proc. prosumentów, do których takie pisma zostały wysłane. Największy odzew na otrzymaną korespondencję był wśród prosumentów z terenu oddziału w Tarnowie (63 proc.), najmniejszy na terenie oddziału w Krakowie (53 proc.). W przypadku klientów, którzy zareagowali na otrzymane pisma, najczęściej następowała aktualizacja danych zgłoszeniowych.

Najczęstsze przewinienia prosumentów

W drugim etapie Tauron Dystrybucja przeprowadziła blisko 880 kontroli mikroinstalacji bezpośrednio u prosumentów. W ich trakcie, od sierpnia do listopada br., energetycy wykryli 466 przypadków przekroczenia mocy przez prosumentów. W 50 przypadkach stwierdzili również przekroczenie napięcia. Inne nieprawidłowości, które wymienia Tauron, to nielegalne zmiany na układach pomiarowo-rozliczeniowych, a więc zmiany zabezpieczenia przedlicznikowego, a także rozplombowanie układu pomiarowego.

REKLAMA

Tauron tłumaczy, że wprowadzane w instalacjach prosumentów zmiany w układach pomiarowo-rozliczeniowych są szczególnie niebezpieczne, ponieważ nieuprawniona ingerencja w licznik, jego zabezpieczenia i instalację wewnętrzną klienta może powodować zwarcia, a nawet pożary.

Sprawdzaliśmy poprawność montowanych mikroinstalacji przyłączonych do naszej sieci pod trzema względami: przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy. W skrajnym przypadku stwierdziliśmy czterokrotnie więcej zainstalowanych paneli fotowoltaicznych niż to zostało zgłoszone, rozplombowane układu pomiarowego i zmienione zabezpieczenie przedlicznikowe z 20A na 100A mówi rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucji.

Cztery razy więcej mocy niż w zgłoszeniu

Ten konkretny przypadek na zgłoszeniu wyglądał następująco: moc zainstalowana 9,9 kW, 30 paneli x 0,33 kW i falownik 10 kW. W rzeczywistości w trakcie kontroli okazało się, że prosument zamontował 117 paneli, a falownik ma moc aż 25 kW.

W ocenie spółki takie działanie jest niezgodne z prawem i destabilizuje pracę sieci energetycznej, a ponadto stwarza zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji pracujących w okolicy oraz urządzeń pozostałych osób zasilanych z danego obwodu.

W 2023 r. kontrole były prowadzone na terenie sześciu oddziałów spółki, a w 2024 r. obejmą cały obszar działania Tauron Dystrybucji. Tauron podkreśla, że kontrole u prosumentów uzupełniają szereg przedsięwzięć technicznych, inwestycyjnych i serwisowych, które spółka prowadzi w celu poprawy sprawności i elastyczność sieci.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Odciąć od sieci i po problemie. Kary surowe i nieuchronne.

Na zasadzie wzajemności powinnismy mieć możliwość weryfikacji poprawności kalibracji liczników i sposobu rozliczania energii przez firmy energetyczne.

Teraz na terenie Tauron wszystkie mikroinstalacje będą działać wzorowo. Nie będzie wysokiego napięcia, SPZów i innych awarii… Pracownik Tauron przez tel powiedział że te zaniki napięcia po godzinie 21 z minutami to prosumenci powodują

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA