Nowy falownik hybrydowy z Chin

Nowy falownik hybrydowy z Chin
Sungrow

Projektując nowe urządzenie, chiński producent falowników Sungrow postawił na ochronę środowiska. Zastosował obudowę wykonaną z materiałów w 100 proc. pochodzących z recyklingu.

Sungrow opracował falownik hybrydowy SG5.0RS-L. Z dostępnych informacji (na oficjalnej stronie Sungrow nie ma jeszcze karty katalogowej) wiemy, że falownik ma wyróżniać się nowym designem oraz obudową wykonaną z wytrzymałego, w 100 proc. recyklowanego materiału żywicowego.

Nowy hybrydowy falownik Sungrow został zaprezentowany na ostatnich targach Renewable Energy India.

REKLAMA

Maksymalizacja uzysku energii

Urządzenie ma oferować funkcje PowerMax Global MPPT oraz PID Zero, które pomagają utrzymać maksymalną wydajność modułów fotowoltaicznych, także w czasie ich częściowego zacienienia. Falownik ma również funkcję inteligentnego skanowania krzywej prądowo-napięciowej (i-V) i diagnozy, która dokładnie lokalizuje wadliwy łańcuch (string), zapewniając sprawne rozwiązywanie problemów. To pozwala zminimalizować przestoje instalacji fotowoltaicznej.

W kwestii bezpieczeństwa SG5.0RS-L oferuje wbudowane zabezpieczenia SPD typu II dla strony AC i DC. Stopień ochrony urządzenia to IP65.

Nie znamy na ten moment typoszeregu mocowego nowej serii falowników hybrydowych Sungrow.

Lekki i łatwy w montażu

Wspomniane zastosowanie recyklowanego materiału w roli obudowy urządzenia ma jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia jego masy. Montaż falownika ma być możliwy do wykonania przez jedną osobę w krótkim czasie.

REKLAMA

Po zamontowaniu i uruchomieniu, dzięki aplikacji ISolarCloud (znanej również z poprzednich falowników Sungrow), technicy mają przejrzysty wgląd w prace urządzenia. Aplikacja umożliwia również zdalną aktualizację oprogramowania.

Należy wspomnieć, że według obecnie dostępnych informacji falownik SG5.0RS-L sprzedawany jest w tej chwili jedynie na rynku indyjskim.

Optymalizatory mocy

Chiński producent oprócz dostarczania falowników oraz systemów magazynowania energii, zarówno dla zastosowań w mniejszych instalacjach fotowoltaicznych, jak i przemysłowych, wprowadził również w tym roku swój pierwszy optymalizator mocy – SP600S. Urządzenie o maksymalnej sprawności 99,4 proc. obsłuży moduły o mocy do 600 W. Można projektować łańcuchy składające się z 30 modułów fotowoltaicznych.

Sungrow zapewnia, że zastosowanie optymalizatorów mocy może zwiększyć wydajność energetyczną instalacji PV o nawet 30 proc. Dzięki  SP600S na tegorocznych targach SNEC Sungrow otrzymał prestiżowe wyróżnienia, takie jak Optimizer System Comparison Test Report i Optimizer System PV Rapid Shutdown Systems (PVRSS) Verification Report – od wiodących organizacji certyfikujących TÜV Rheinland i CSA.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.