REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe sterowniki dla zbiorników c.w.u. priorytetyzujące PV

Nowe sterowniki dla zbiorników c.w.u. priorytetyzujące PV
Nexol

NEX R1 i NEX R2 to sterowniki współpracujące ze źródłami grzewczymi (grzałkami) umieszczanymi w bojlerach gromadzących ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Dzięki urządzeniu możliwe jest dwustrefowe podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem potencjału energii dostarczanej w ciągu dnia przez instalację fotowoltaiczną.

Niemiecki Nexol oferuje sterowniki NEX R1 i NEX R2, które pod kątem takich czynników jak łatwość instalacji, zapotrzebowanie na energię elektryczną, funkcjonalność, koszty zakupu i utrzymania mają – zdaniem producenta – być konkurencyjne wobec rozwiązań takich jak pompa ciepła, bojler elektryczny czy kolektory słoneczne.

Grzałki oferują maks. 1,5 kW mocy grzewczej. Są montowane na głębokości 35 cm, wymagany otwór w bojlerze musi mieć średnicę 3,81 cm (1,5 cala). Zarówno w przypadku R1, jak i R2 zakłada się możliwość wykorzystania instalacji fotowoltaicznej do zasilania grzałki. Obydwa sterowniki mają dwa wyjścia. Jedno z nich służy do zasilania wyłącznie instalacji fotowoltaicznej (wówczas grzałka zasilana jest wyłącznie prądem stałym), a za pośrednictwem drugiego energia elektryczna można być dostarczana zarówno z PV, jak i z domowego gniazda (priorytetem jest zawsze fotowoltaika).

REKLAMA

Dwustrefowe podgrzewanie wody

W przypadku R2, gdzie mamy do czynienia z dwoma grzałkami umieszczonymi w zbiorniku, dostępna jest funkcja ogrzewania dwustrefowego (warstwowego). Polega ona na tym, że w pierwszej kolejności ogrzewana jest górna warstwa wody (w tej przestrzeni znajduje się wylot c.w.u.) do temperatury 65 st. C. Priorytet w dostarczaniu energii ma instalacja fotowoltaiczna. Jeśli warunki pogodowe są niekorzystne, wówczas grzałka automatycznie zasilana jest prądem przemiennym z gniazdka. Następnie, po ogrzaniu górnej warstwy, sterownik przełącza się na zasilanie dolnej grzałki za pośrednictwem PV (o ile jest dostępna).

Przy dużym nasłonecznieniu zbiornik c.w.u. pełni naturalną funkcję magazynu energii elektrycznej w formie ciepła.

REKLAMA

 

fot. Nexol

Sterowniki NEX R1 i NEX R2 wraz z grzałkami można wpiąć do dowolnego bojlera spełniającego wymagania m.in. pod kątem średnic otworów dla grzałek. Producent zaleca wykorzystanie systemu do bojlerów o pojemności do 300 l. Można także skorzystać z oferty Nexol i wraz ze sterownikiem kupić bojler Nexol 120.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Trochę nie rozumiem tego rozwiązania, które wymusza zastosowanie dwóch grzałek…
Przecież na rynku są rozwiązania sterującą grzałką w zasobniku na zasadzie – jak jest nadwyżka to przesyłam na grzałkę sygnał pracuj, jak nie mam to nie wysyłam, ale zakładam że przez dobę minimum przez 2h taki sygnał i tak musi być wysłany bo użytkownik może potrzebować CWU…

Witam . Z artykułem Panu Radkowi coś nie poszło za dobrze nie wyobrażam sobie podanie prądu stałego na grzałkę.
Szkoda, że nie podaje parametrów technicznych sterownika.

Grzałka górna działa na PV i zwykłą sieć. Jak nie ma nadwyżek to nie ma sensu grzać całego baniaka, a ciepła woda być musi i grzeje tylko połowę z sieci. Ta górna grzałka jest podwójna lub potrójna. Jak są duże nadwyżki to grzeje grzałka górna i dolna z PV nie zużywając prądu z sieci.
Dla grzałki nie ma znaczenia czy prąd jest stały czy przemienny.

Witam. Czy na pewno żadna różnica prąd stały a przemienny dla wyłącznika termostatycznego w grzałce ?

To nie jest żadna nowość, od kilku lat używam prostego systemu do podgrzewania cwu przy pomocy instalacji pv i nie muszę mieć dwóch grzałek.

Witam, też używam sterownika polskiej produkcji trzy grzałki prąd stały czujnik temperatury ,sterownik załącza tyle grzałek ile potrzeba. Temp. bojlera 70°c maks w zależności od nasłonecznienia. Możliwość grzania z sieci. Pozdrawiam.

Witam a gdzie można kupić sterownik do grzania wody nex 1. Cze NEX 2 👍

1100 euro to trochę dużo za taki przekaźnik, nasze polskie produkcje 3500W już można kupić za 300 euro.

Green Eco boost od volta kosztuje ok 900 PLN, a robi to samo. Do tego ok 2kW używanych pv i mamy cwu w sezonie za darmo

Cena NEX R1 923,53 EUR bez VAT

Słaby ten sterownik i nie ma MPPT.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA