REKLAMA
 
REKLAMA

Vortex Energy zbuduje farmy fotowoltaiczne i wiatrowe

Vortex Energy zbuduje farmy fotowoltaiczne i wiatrowe
Fot. Vortex Energy

Deweloper odnawialnych źródeł energii Vortex Energy rozpoczął budowę farm fotowoltaicznych i  wiatrowych o mocy 110 MW.

Zrealizowane w naszym kraju farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy 110 MW zapewnią około 180 GWh energii elektrycznej rocznie. Jak wylicza Vortex Energy, jest to ilość energii równa rocznemu zapotrzebowaniu 93 tys. polskich gospodarstw domowych. Zielona energia w takiej ilości umożliwi ponadto redukcję około 126 tys. ton emisji CO2 z elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi rocznie.

Budową będzie zarządzał zespół handlowy i techniczny Vortex oraz partnerzy kontraktowi. Za realizację inwestycji fotowoltaicznych o mocy 57 MW w formule EPC będzie odpowiadał Nomad Electric. Kontrakt w formule BoP dla lądowych projektów wiatrowych Jastrowie i Okonek o  łącznej mocy 53 MW zrealizuje z kolei P&Q. Turbiny wiatrowe dostarczy niemiecki Nordex.

REKLAMA

Miliard dolarów na OZE w Polsce

Vortex Energy to polska spółka należąca od stycznia 2023 r. do Grupy Vitol, jednego z największych traderów na rynku energetycznym. Vortex Energy działa na polskim rynku od 2006 r., zajmując się rozwojem projektów wiatrowych i fotowoltaicznych oraz zarządzaniem technicznym już powstałych instalacji. Podczas swojej obecności na polskim rynku OZE firma zrealizowała projekty wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy 458 MW. Obecny portfel projektów Vortex Energy Polska obejmuje ponad 3 GW. Są to projekty wiatrowe i fotowoltaiczne na różnych etapach rozwoju oraz ponad 2 GW mocy w projektach związanych na magazynowaniu energii.

REKLAMA

Po przejęciu Vortex Energy Grupa Vitol zobowiązała się do zainwestowania 1 mld dolarów w energię odnawialną w Polsce w ciągu najbliższych pięciu lat. Ogłoszone właśnie inwestycje o wartości 123 mln dolarów wpisują się w tę strategię. Wszystkie projekty wiatrowe i fotowoltaiczne mają zostać ukończone w latach 2024-2025.

Vitol od ponad 55 lat kompleksowo obsługuje światowe rynki energii. Firma koncentruje się na dostarczaniu rozwiązań w zarządzaniu finansami. Na transformację energetyczną Vitol przeznaczył do tej pory kapitał o wartości ponad 2,2 mld dolarów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Czy zastanowił się ktoś w tym kraju ile to hektarów gruntu jest wyłączane z brodukci rolnej na czele farm fotowoltaiczne czeka nasz głud na żec biznesu.

Tak śmiecie niszczą nasz krajobraz i kraj!!!

Panie Ryszardzie przecież te grunty są dzierżawione od rolników, żaden rolnik nie odda gruntu w dobrej klasie, albo gruntu na którym opłaca się mu uprawiać ziemię. Zazwyczaj oddawana jest ziemia której rolnik nie chce. Raczej zagłada nam przez farmy nie grozi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA