REKLAMA
 
REKLAMA

Właściciele farm fotowoltaicznych zapłacą ekstra 2 tys. euro/MW

Właściciele farm fotowoltaicznych zapłacą ekstra 2 tys. euro/MW
fot. Nuno Marques/Unsplash

Granicząca z Polską Brandenburgia planuje wprowadzenie specjalnej opłaty za naziemne systemy fotowoltaiczne. Według branży zmniejszy to zainteresowanie inwestycjami w farmy fotowoltaiczne, utrudniając osiągnięcie przyjętego przez ten land celu w zakresie PV.

Opłatę za instalowane na gruncie farmy fotowoltaiczne planuje wprowadzić Brandenburgia, o czym informuje PV Magazine. Danina ma objąć nowe elektrownie PV o mocy powyżej 1 MW. Niemiecki land zamierza ją pobierać od 2025 r.

Jak podaje niemiecki portal, od 2025 r. operatorzy nowo budowanych parków solarnych w Brandenburgii będą musieli płacić gminie, na której terenie się znajdują, 2 tys. euro/MW rocznie.

REKLAMA

Pieniądze na cele specjalne

Ustawę dotyczącą opłaty za systemy fotowoltaiczne na otwartej przestrzeni (Photovoltaik-Freiflächenanlagen-Abgabengesetz, BbgPVAbgG) Brandenburgia planowała od jesieni 2023 r. Rząd tego kraju związkowego przyjął ją na posiedzeniu 25 stycznia br.

Opłata dotyczyć będzie instalacji PV uruchamianych od 2025 r. Jak podaje PV Magazine, dochody gminy z tej opłaty mają być przeznaczane na cele określone w ustawie. Na przykład na modernizację krajobrazu miejskiego i infrastruktury, promocję wydarzeń miejskich i działań społecznych, tworzenie obywatelskich przedsiębiorstw energetycznych, promocję systemów fotowoltaicznych lub solarnych systemów grzewczych w mieście.

Droższa produkcja energii z OZE

Krajowe Stowarzyszenie Energii Odnawialnej Berlina i Brandenburgii (Landesverbände für Erneuerbare Energie Berlin Brandenburg; LEE BB) jest zaniepokojone wprowadzeniem opłaty przez rząd Brandenburgii. Uważa, że przemysł energetyczny i sam land jako lokalizacja biznesowa odczują negatywne skutki tej decyzji.

REKLAMA

Opłata ta osłabia przemysł energetyczny. Specjalna danina poważnie zagrozi niektórym projektom solarnym – twierdzi Jan Hinrich Glahr, prezes LEE BB, cytowany przez PV Magazin. Ustawa podniesie bowiem koszty wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE w Brandenburgii.

Ponadto stowarzyszenie zwraca uwagę, że nie wiadomo, czy regulacja krajowa rządu Brandenburgii zastąpi regulację federalną, która przewiduje udział gmin w każdej wprowadzonej do sieci kilowatogodzinie (0,2 centa/kWh). Ponieważ w ustawie nie ma do tego odniesienia, pojawiają się obawy, że właściciele instalacji PV w Brandenburgii będą musieli płacić obie te opłaty.

Na wzrost kosztów produkcji energii z OZE wpłynie także, według stowarzyszenia LEE BB, niedawne zalecenie federalnego ministerstwa gospodarki, by zwiększona została państwowa opłata za farmy wiatrowe. Obecnie wynosi ona 10 tys. euro za turbinę wiatrową rocznie.

Przewaga lokalizacyjna, którą Brandenburgia zbudowała dzięki dostępności odnawialnych źródeł energii, topnieje – komentuje Jan Hinrich Glahr.

Brandenburgia w tym roku ogłosiła przyspieszenie wdrażania fotowoltaiki. Celem landu jest zwiększenie mocy zainstalowanej z 6 GW obecnie do 18 GW do 2030 r. Graniczący z Polską niemiecki land zamierza szczególnie promować agrofotowoltaikę, technologię pływających elektrowni fotowoltaicznych (floatingPV) i fotowoltaikę dachową.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Cele specjalne to modne określenie na tworzenie niepotrzebnych stanowisk dla ludzi co nic nie potrafią. Tak właśnie dusi się rozwój bzdurnymi opłatami bo podatek to mało.

U nas tez juz to jest i nazywa sie ppdatek od budowli – 2% wartosci konstrukcji rocznie – co zdecydowanie przewyzsza ten niemiecki podatek

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA