Cena energii z farm fotowoltaicznych w Niemczech wyraźnie spadła

Cena energii z farm fotowoltaicznych w Niemczech wyraźnie spadła
Markus Spiske, Unsplash

Ostatnia z zeszłorocznych aukcji dla inwestorów planujących budowę naziemnych farm fotowoltaicznych w Niemczech przyniosła wyraźny spadek zaoferowanych cen energii. Aukcja okazała się rekordowa pod względem liczby złożonych ofert.

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur opublikował wyniki ostatniej aukcji dla naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.

W aukcji przeprowadzonej w grudniu 2023 r. zgłoszono 574 oferty sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 5485 MW. Wsparciem objęte zostały 124 oferty zakładające budowę elektrowni PV o mocy 1613 MW. W tym 55 projektów o łącznej mocy 828 MW ma powstać wzdłuż autostrad bądź torów kolejowych.

REKLAMA

W aukcji złożono skutecznie także 47 ofert sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych o mocy 530 MW mających powstać na gruntach rolnych lub użytkach zielonych. Spośród zakwalifikowanych do wsparcia projektów 10 ma być zrealizowanych w ramach koncepcji określanej jako agrofotowoltaika, a więc będą łączyć na jednym terenie produkcję energii elektrycznej i uprawę żywności. Ponadto 2 z nagrodzonych wsparciem projektów zakładają budowę farm PV na podmokłych terenach, które będą wymagać osuszenia.

Po raz kolejny najwięcej farm fotowoltaicznych objętych wsparciem powstanie w Bawarii. Zrealizowane zostaną tam 63 elektrownie PV o łącznej mocy 604 MW. Następna jest Brandenburgia z 9 ofertami na 197 MW – ostatnio władze tego landu zdecydowały o wprowadzeniu dodatkowej opłaty dla właścicieli farm fotowoltaicznych.

Większa konkurencja = niższe ceny energii z fotowoltaiki

W komentarzu do wyników tej aukcji szef Bundesnetzagentur Klaus Müller podkreślił duże zainteresowanie aukcją. Nigdy wcześniej w aukcjach dla naziemnej fotowoltaiki w Niemczech nie zgłoszono tak dużej liczby ofert. Zaoferowano sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej założenia aukcji trzyipółkrotnie.

Duża konkurencja skutkowała spadkiem cen za energię w zwycięskich ofertach w stosunku do wcześniejszych, zeszłorocznych aukcji dla naziemnej fotowoltaiki. Najniższa z zakwalifikowanych ofert zakłada sprzedaż energii za 44,4 euro/MWh, a najwyższa – za 54,7 euro/MWh.

REKLAMA

Średnia dla wszystkich ofert objętych wsparciem wyniosła 51,7 euro/MWh i była wyraźnie niższa od średnich cen z poprzednich ubiegłorocznych aukcji dla naziemnej fotowoltaiki (kolejno 70,3 euro/MWh i 64,7 euro/MWh).

Bundesnetzagentur ogłosił już pierwszą tegoroczną aukcję dla naziemnych elektrowni fotowoltaicznych. Wsparciem będą mogły zostać objęte oferty sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy aż 2,23 GW. Maksymalna cena energii, którą będą mogli zgłosić oferenci, wynosi 73,7 euro/MWh.

Świetny rok dla niemieckiej fotowoltaiki

Grudniowa aukcja zakończyła najlepszy rok w historii niemieckiego rynku fotowoltaicznego. W 2023 r. inwestycje w elektrownie PV w Niemczech sięgnęły 14,2 GW, co było niemal dwukrotnie lepszym wynikiem niż osiągnięty w 2022 r. (7,2 GW). Niemiecki rynek PV w zeszłym roku wyraźnie przekroczył cel wyznaczony przez władze federalne, które zakładały wzrost mocy PV w Niemczech w 2023 r. o 9 GW.

Za mniej więcej połowę ubiegłorocznego wzrostu zainstalowanej mocy PV odpowiadał segment domowych instalacji – w tym instalacji wykonywanych na balkonach bloków wielorodzinnych. Więcej na ten temat w artykule: W Niemczech przybyło milion instalacji PV. Duża część na balkonach.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.