Sporo wniosków o dofinansowanie w ramach grantu OZE

Sporo wniosków o dofinansowanie w ramach grantu OZE
Green Genius

Dofinansowanie na fotowoltaikę na budynkach wielorodzinnych w ramach grantu OZE cieszy się dużą popularnością. Dotychczas podpisano umowy o dofinansowanie warte już około 175 mln zł. W programie jest nadal sporo środków. 

Mija rok od wprowadzenia dofinansowania na inwestycje w fotowoltaikę na blokach wielorodzinnych w ramach tzw. grantu OZE. Dofinansowanie zostało zainicjowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a wdrożeniem programu zajął się Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyjmuje wnioski o dotacje.

Grant OZE umożliwia pokrycie nawet 50 proc. kosztów inwestycji w instalacje OZE na budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, ale także inne podmioty (jednostki samorządu terytorialnego z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego, a nawet osoby fizyczne).

REKLAMA

Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup, montaż i budowę nowej instalacji OZE lub jej modernizację, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się również koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.

Prawie 3,7 tys. wniosków o dofinansowanie

Nabór wniosków o grant OZE ma potrwać do połowy 2026 r. – jeżeli wcześniej nie wyczerpie się budżet programu wynoszący 448 mln zł.

Jaka jest wartość dotychczas złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach grantu OZE? Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało nam informację, że do 20 stycznia 2024 r. złożono 3689 wniosków o grant OZE na kwotę dofinansowania 269,3 mln zł. Do tego czasu podpisano też 2486 umów o wsparcie na kwotę 174,6 mln zł, a także wypłacono 423 granty na kwotę 19,1 mln zł.

REKLAMA

Ministerstwo: zwrot po 4 latach

Pokrycie połowy kosztów inwestycji w dachową fotowoltaikę w ramach grantu OZE wyraźnie zwiększa atrakcyjność tego typu inwestycji. W ubiegłym roku ówczesne kierownictwo resortu rozwoju przedstawiło wyliczenia, z których wynikało, że okres zwrotu tego typu inwestycji z wykorzystaniem grantu OZE może wynieść około 4 lat. Takie założenia przyjęto dla instalacji mającej wytwarzać w skali roku energię o wartości 30 tys. zł.

Środki na granty OZE mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy, przy czym początkowo prefinansowanie będzie realizowane z Polskiego Funduszu Rozwoju. Oszacowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wartość inwestycji objętych dofinansowaniem z grantu OZE ma wynosić niemal 350 mln zł.

Na razie nie zanosi się na zmiany w zasadach grantu OZE. Ministerstwo rozwoju poinformowało nas, że aktualnie nie planuje żadnych zmian w warunkach dofinansowania.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.