Deweloper OZE z dużym finansowaniem na dokończenie farmy PV na Węgrzech

Deweloper OZE z dużym finansowaniem na dokończenie farmy PV na Węgrzech
Fot. Greenvolt

Spółka zależna Grupy Greenvolt – Greenvolt Power – podpisała umowę kredytu na kwotę 36 mln euro. Wsparcia udzieli UniCredit Bank Hungary na okres 4,5 roku. 

Współpraca Greenvolt Power – firmy specjalizującej się w wielkoskalowych projektach OZE – z bankiem UniCredit Bank Hungary obejmie finansowanie projektu o wartości 36 mln euro. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na budowę, eksploatację i konserwację powstającej na Węgrzech farmy fotowoltaicznej Kira.

Zlokalizowana w Királyegyháza na południu Węgier elektrownia fotowoltaiczna o planowanej mocy zainstalowanej 57 MW wyprodukuje 87 GWh odnawialnej energii rocznie. Firma Greenvolt Power, która realizuje ten projekt, planuje zakończyć budowę do końca pierwszej połowy tego roku.

REKLAMA

Jak podkreślili João Manso Neto, dyrektor generalny Grupy Greenvolt, oraz Adrian Góralski, dyrektor ds. fuzji i przejęć oraz finansowania projektów w Greenvolt Power, otrzymane finansowanie pozwoli jeszcze szybciej uruchomić kolejną farmę fotowoltaiczną na Węgrzech, co przyczyni się do generowania większej ilości zielonej energii.

To nie pierwszy kredyt, jaki spółka otrzymała na rozwój OZE. Niedawno Greenvolt Power otrzymał duże finansowanie na projekty w Polsce, podpisując umowę kredytu odnawialnego z bankami DNB i mBank na okres 3,5 roku. Więcej o tym w artykule: Deweloper OZE z dużym finansowaniem na projekty w Polsce.

REKLAMA

2,9 GW mocy w projektach gotowych do budowy

Greenvolt specjalizuje się w rozwoju i budowie wielkoskalowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz zarządzaniu nimi. W 15 krajach spółka planuje rozwinąć projekty o mocy 7,7 GW i szacuje, że do końca bieżącego roku do budowy gotowe będą projekty o łącznej mocy 2,9 GW.

Grupa Greenvolt zajmuje się projektami wiatrowymi i fotowoltaicznymi także w Polsce. W naszym kraju za pośrednictwem spółki Greenvolt Power wdraża m.in. pionierskie rozwiązanie hybrydowe, w którym połączy trzy technologie w jednym punkcie przyłączeniowym do sieci. Energia wiatrowa uzupełniona zostanie energią uzyskaną z fotowoltaiki, a pracę tego systemu zoptymalizuje magazyn energii. Więcej o tej inwestycji w artykule: Hybrydowy system OZE w Wielkopolsce. Farma wiatrowa o mocy 26 MW i farma fotowoltaiczna o mocy 10 MW zlokalizowane w Wielkopolsce mają zostać uruchomione w pierwszej połowie bieżącego roku.

Greenvolt realizuje także drugi projekt – Opalenica, również w województwie wielkopolskim. Obejmuje on trzy farmy słoneczne o łącznej mocy 22 MW.

Zwycięzca aukcji rynku mocy

Na początku roku prezes URE ogłosił wyniki aukcji głównej rynku mocy z dostawą na 2028 r. Zwycięzcą aukcji mocy przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w grudniu ubiegłego roku została Grupa Greenvolt, która zdobyła ponad 70 proc. całkowitej mocy przyznanej technologii BESS (Battery Energy Storage System). Spółka zabezpieczyła tym samym ogromne przychody z kilku projektów bateryjnych magazynów energii. Więcej o tym w artykule: Największy w historii portfel magazynów energii zabezpieczony na rynku mocy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.