REKLAMA
 
REKLAMA

Hybrydowy system OZE w Wielkopolsce

Hybrydowy system OZE w Wielkopolsce
fot. Jonathan Lampel/Unsplash

Greenvolt Power wdroży rozwiązanie hybrydowe łączące w ramach tego samego punktu przyłączenia do sieci elektrownie wiatrowe z systemem fotowoltaicznym. W ten sposób firma podniesie moc wytwórczą inwestycji o 10 MW. Do tego dojdzie magazyn energii.

Grupa Greenvolt zajmuje się wielkimi projektami wiatrowymi i fotowoltaicznymi na kilku rynkach świata, także w Polsce. Teraz wdraża u nas – za pośrednictwem spółki Greenvolt Power – pionierskie rozwiązanie hybrydowe, w którym połączy trzy technologie w jednym punkcie przyłączeniowym do sieci. Energia wiatrowa uzupełniona zostanie energią uzyskaną z fotowoltaiki, a praca całego systemu zostanie zoptymalizowana poprzez wdrożenie instalacji magazynowania energii.

Ponad 37 MW mocy

Projekt zlokalizowany jest w Sompolnie, w województwie wielkopolskim. Obecnie Greenvolt Power buduje tam farmę wiatrową o mocy 27,5 MW. Do tego samego punktu przyłączenia doda 10 MW mocy wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. To hybrydowe rozwiązanie ma umożliwić zoptymalizowanie mocy produkcyjnych i profilu wytwarzania energii z OZE.

REKLAMA

Ponadto Greenvolt planuje wdrożenie systemu magazynowania energii w akumulatorach (BESS) o mocy do 12 MW. Pozwoli on na magazynowanie energii wytwarzanej w godzinach szczytu i efektywne odprowadzanie do sieci w okresach niskiej generacji.

REKLAMA

Uzupełniamy już uzyskaną moc wytwórczą energii wiatrowej dodatkową mocą energii fotowoltaicznej w ramach innowacyjnego rozwiązania hybrydowego, oferującego także wartość dodaną w postaci baterii, które pozwolą nam na magazynowanie całej energii ponad zakontraktowaną moc dla tego konkretnego punktu dostępu do sieci. – podkreślił João Manso Neto, dyrektor generalny Grupy Greenvolt – Ta komplementarność jest kluczowa, aby nie utracić nawet jednego megawata energii, a przy tym możemy zaoferować profil wytwórczy preferowany przez większość potencjalnych odbiorców.

Greenvolt w Polsce

Polska jest jednym z głównych rynków dla Grupy Greenvolt w zakresie inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych oraz systemów BESS. Łączna moc realizowanych u nas projektów spółki wynosi 6,9 GW, z czego projekty o mocy 2,9 GW do końca roku będą w zaawansowanej fazie rozwoju, a inwestycje o mocy 3,36 GW już działają. Wśród nich 672 MW to instalacje wiatrowe, 1,276 GW to projekty PV, a 1,415 BW to magazyny energii.

Spółka Greenvolt Power zyskała taką nazwę w listopadzie ubiegłego roku po rebrandingu – wcześniej działała jako V-Ridium. Więcej na ten temat w artykule: Deweloper projektów fotowoltaicznych i wiatrowych zmienia nazwę.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA