REKLAMA
 
REKLAMA

Irlandczycy sprzedali farmy fotowoltaiczne w Polsce

Irlandczycy sprzedali farmy fotowoltaiczne w Polsce
fot. Sino-CEEF Capital

Duży portfel elektrowni fotowoltaicznych w Polsce stał się przedmiotem transakcji między firmami irlandzką i chińską. Irlandczycy zadebiutowali na polskim rynku dwa i pół roku temu zakupem farmy fotowoltaicznej w Witnicy, największej wówczas tego typu instalacji nad Wisłą.

W marcu chińska firma inwestycyjna Sino-CEEF Capital potwierdziła zakup dużego portfela inwestycji PV na terenie Polski. Obejmuje on 25 działających elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 88,5 MWp. Zostały one wykupione od Alternus Clean Energy, spółki utworzonej przez irlandzkiego producenta energii elektrycznej Alternus Energy Group.

Jak podaje nabywca, tylko w 2023 r. przejęte farmy fotowoltaiczne, należące do kilku spółek projektowych, wygenerowały 90 GWh energii. Wartość transakcji prowadzonej od grudnia wyniosła około 58 mln euro. Alternus Enrgy Group zmierza osiągnięty zysk przeznaczyć na zmniejszenie zadłużenia.

REKLAMA

Farma PV w Witnicy po raz kolejny zmienia właściciela

Wśród 25 elektrowni fotowoltaicznych objętych transakcją znalazła się farma fotowoltaiczna w Witnicy o mocy 64,6 MW. Alternus Energy kupił ją od spółki BayWa r.e. w 2021 r. Była to wówczas największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

Transakcja ta oficjalnie zainaugurowała działalność irlandzkiej firmy na polskim rynku PV.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zaznaczyć oficjalne wejście na rynek polski nabyciem parku słonecznego Witnica, pierwszej w Polsce powstałej bez dofinansowania instalacji słonecznej o skali przemysłowej z umową PPA. W ciągu kolejnego roku planujemy dalszy rozwój w tym kraju – komentował wówczas Vincent Browne, prezes i dyrektor wykonawczy Alternus Energy.

REKLAMA

Dostawy energii z farmy PV w Witnicy zabezpieczyła sobie wcześniej w ramach umowy PPA spółka Górażdże Cement.

Prawie dwa lata temu Alternus Energy zamierzał zawrzeć kolejną dużą umowę na polskim rynku fotowoltaicznym.

Wówczas spółka Spoleto należąca do Alternus Energy Group podpisała wstępną umowę zakupu portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 184 MW od firmy Projekt Solartechnik (PST). Wartość umowy szacowano na około 750 mln zł i miała to być jedna z największych transakcji na polskim rynku PV. Transakcja nie została jednak sfinalizowana z przyczyn leżących po stronie Alternus Energy Group. Projekty PV będące jej przedmiotem pozostały w portfelu PST i stały się częścią portfolio oferowanego na sprzedaż.

[artykuł edytowany]

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zrobili to … w ostatnim momencie rozsądnym. Zresztą przekaz jest jednoznaczny – środki posłużą na zmniejszenie zadłużenia :)!
Nasz rynek PV (bardzo szybko) wszedł w fazę nasycenia, a trzeba zaznaczyć, że farmy PV nie stanowią jeszcze 40% całego „tortu” fotowoltaiki!
Ponadprzeciętne zyski szybko się kończą, teraz zyski będą spadać, kredyty przestaną być obsługiwane, banki które sfinansowały poniosą straty …. chyba że rekompensaty albo nasze Państwo hojnie wyrówna straty ….
…. i z przykrością = powtarzając jak mantrę – my za „darmową i/lub tanią” energię (z PV i wiatru) zapłacimy w rachunkach.
Ps. Pytanie czy Chińska firma doda wartość dodaną do farm …. obojętnie jaką czy nie?

TAK BANDEROWSKI RZĄD
Demoluję Polską Energetykę i Górnictwo!!!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA