Największa farma fotowoltaiczna w Polsce sprzedana

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce sprzedana
Baywa

Znajdująca się w Witnicy w woj. lubuskim farma fotowoltaiczna, którą uruchomiła firma BayWa, to nadal największa tego rodzaju sfinalizowana inwestycja w naszym kraju. Teraz ogromna farma PV będzie mieć nowego właściciela.

Farma fotowoltaiczna w Witnicy posiada moc 64,4 MW i została zrealizowana bez dopłat czy publicznych gwarancji sprzedaży energii. Inwestor – wywodzący się z Niemiec deweloper BayWa r.e. – zabezpieczył dla niej sprzedaż energii na podstawie umowy, której stroną jest Górażdże Cement S.A., największy producent cementu w Polsce.

Górażdże będzie kupować energię z farmy fotowoltaicznej w Witnicy przez 10 lat, zabezpieczając nie tylko stałą cenę energii na wiele lat, ale także generując spore oszczędności.

REKLAMA

Teraz BayWa ogłosiła sprzedaż farmy fotowoltaicznej w Witnicy. Jej nowym właścicielem będzie założona w Irlandii firma Alternus Energy Group. Nie podano do publicznej wiadomości warunków i wartości transakcji.

BayWa deklaruje jednocześnie dalsze inwestycje na polskim rynku fotowoltaicznym. Deweloper ma obecnie rozwijać w naszym kraju projekty o łącznej mocy 600 MW, a jego celem jest zbudowanie w ciągu pięciu lat elektrowni fotowoltaicznych o mocy 1,1 GW.


Kolejne inwestycje na polskim rynku odnawialnych źródeł energii planuje również Alternus Energy.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zaznaczyć oficjalne wejście na rynek polski nabyciem parku słonecznego Witnica, pierwszej w Polsce powstałej bez dofinansowania instalacji słonecznej o skali przemysłowej z umową PPA. W ciągu kolejnego roku planujemy dalszy rozwój w tym kraju i mamy nadzieję podać wkrótce więcej szczegółów – komentuje Vincent Browne, prezes i dyrektor wykonawczy Alternus Energy.

REKLAMA

BayWa r.e. będzie świadczyć dla Alternus Energy usługi utrzymania i serwisowania farmy fotowoltaicznej w Witnicy.

Projekt zrealizowany w Witnicy pozostaje nadal największą elektrownią fotowoltaiczną w Polsce. Na finalnym etapie realizacji jest jeszcze większa farma PV, którą w wielkopolskiej gminie Brudzew buduje ZE PAK. Moc tej farmy fotowoltaicznej wyniesie 70 MW i ma ona uzyskać w pełni operacyjny status w ostatnim kwartale tego roku.

Ta inwestycja jest również realizowana bez subsydiów i publicznych gwarancji sprzedaży energii. ZE PAK posiada już dla niej umowę na sprzedaż energii, która została zawarta z Polkomtelem.

Na różnych etapach przygotowań są w naszym kraju jeszcze większe projekty naziemnych elektrowni fotowoltaicznych. Jeden z nich realizuje firma Respect Energy, która w Zwartowie na Pomorzu zbuduje farmę PV o mocy aż 290 MW.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić z końcem drugiego kwartału 2022 roku, a planowany roczny uzysk energii to około 300 GWh.

Dla tego projektu inwestor zastosuje model sprzedaży energii uwzględniający częściowo wsparcie w systemie aukcyjnym. Przez pierwsze pięć lat energia będzie sprzedawana poza systemem wsparcia, a w kolejnych latach ma być już rozliczana z wykorzystaniem prawa do wyrównania tzw. ujemnego salda.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.