Rekordowe wyłączenia fotowoltaiki

Rekordowe wyłączenia fotowoltaiki
PGE Energia Odnawialna

Polecenia redukcji mocy elektrowni fotowoltaicznych stają się stałym elementem polskiego rynku PV. Rośnie nie tylko ich częstotliwość, ale także skala. Wczorajsza redukcja generacji z fotowoltaiki objęła większość dużych farm PV w naszym kraju.

W czasie Świąt Wielkanocnych Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) trzy dni z rzędu decydowały o ograniczeniu pracy elektrowni fotowoltaicznych z powodu nadwyżki mocy w systemie w czasie obniżonego świątecznego zapotrzebowania na prąd. W niedzielę 31 marca operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego wydał polecenie zredukowania generacji z elektrowni PV nawet o ponad 3,2 GW.

Wczoraj PSE zarządziło kolejne w ostatnich tygodniach polecenie tzw. nierynkowego redysponowania elektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wysokiego i średniego napięcia (dotychczasowe redukcje nie obejmowały instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci niskiego napięcia). Z powodu konieczności przywrócenia zdolności regulacyjnych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w niedzielę 7 kwietnia zarządzona została przez PSE redukcja generacji źródeł fotowoltaicznych o rekordowej mocy w dotychczasowej historii polskiego rynku PV.

REKLAMA

Redukcja w niedzielę 7 kwietnia wyniosła w kolejnych godzinach aż:

  • 1577 MW w godz. 09.00-11.00,
  • 3494 MW w godz. 11.00-12.00,
  • 4172 MW w godz. 12.00-16.00.

Oznacza to, że zredukowana została spora część działających w naszym kraju elektrowni fotowoltaicznych. Według ostatnich danych Agencji Rynku Energii na koniec stycznia 2024 r. całkowita zainstalowana moc systemów PV w naszym kraju wynosiła 17,07 GW. Po odjęciu mikroinstalacji PV podłączonych do sieci niskich napięć (10,75 GW na koniec stycznia) – których polecenia redukcji nie obejmują – moc większych elektrowni PV narażonych na wyłączenia wynosiła na koniec pierwszego miesiąca tego roku 6,32 GW.

REKLAMA

Właściciele elektrowni fotowoltaicznych, których dotyczą redukcje zlecane przez PSE, mogą wystąpić o rekompensaty w wysokości odpowiadającej utraconym przychodom ze sprzedaży energii. Takie prawo wynika z unijnego rozporządzenia 2019/943 (art. 13 ust. 7).

Więcej na ten temat w artykule: Pierwsze ograniczenie pracy instalacji fotowoltaicznych w 2024 już za nami.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.