Raen wszedł w fotowoltaikę i mocno zwiększył przychody

Raen wszedł w fotowoltaikę i mocno zwiększył przychody
Adam Guz, Raen

Nowy gracz na krajowym rynku fotowoltaicznym, jakim jest Raen SA, pochwalił się wyraźnym wzrostem przychodów za 2023 r. Wśród największych klientów firmy jest francuska grupa Engie oraz grecka Metka.

Na początku 2023 r. zarząd spółki PunkPirates SA postanowił zmienić nazwę na Raen SA i zajął się inwestycjami na krajowym rynku fotowoltaicznym. Obecnie Raen świadczy na rzecz inwestorów usługi dewelopmentu wielkoskalowych projektów PV w zakresie projektowania oraz doprowadzenia do etapu gotowości do budowy (RTB).

Ta działalność pozwoliła spółce notowanej na GPW wypracować w 2023 r. przychody rzędu 23,2 mln zł w stosunku do przychodów na poziomie 4,8 mln zł osiągniętych rok wcześniej. Zeszłoroczna skorygowana EBITDA Raen wyniosła 8,5 mln zł (1,1 mln zł rok wcześniej), natomiast zysk netto firmy osiągnął 2,9 mln zł (2 mln zł rok wcześniej).

REKLAMA

Jak tłumaczy spółka, zeszłoroczna EBITDA została skorygowana o jednorazowy odpis aktualizujący wartość firmy w kwocie 3,3 mln zł z powodu rozliczenia odwrotnego przejęcia.

Prawie 1,5 GW w projektach PV

W 2023 r. Grupa Raen realizowała projekty farm fotowoltaicznych o planowanej łącznej mocy 1,45 GW, których łączna wartość jest szacowana przez spółkę na około 322 mln zł. Raen podkreśla, że jego przychody w tym zakresie zależą od osiągnięcia poszczególnych etapów inwestycji i będą rozłożone w czasie. Wysokość wynagrodzenia jest zazwyczaj uzależniona od końcowej mocy instalacji.

REKLAMA

2023 był rokiem rewolucyjnych zmian, mających fundamentalne znaczenie dla rozwoju Grupy. Jednym z głównych wydarzeń, było bez wątpienia nabycie 100 proc. udziałów Seed Capital, które umożliwiło wejście tego ostatniego na główny parkiet GPW w wyniku odwrotnego przejęcia. Pozwoliło to na dołączenie do grupy doświadczonego zespołu wysokiej klasy specjalistów pracujących dotąd w Seed Capital oraz bogatego portfolio projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 1,45 GW – komentuje Adam Guz, prezes Raen SA.

Raen posiada umowy w zakresie przygotowania projektów PV m.in. z firmami Metka EGN Limited oraz grupą Engie. Spółka zakłada, że podpisane umowy z Metka EGN zostaną zrealizowane do końca 2025 r., a umowy podpisane z Engie – do końca 2026 r. Raen zaznacza przy tym, że istnieje istotne ryzyko odmowy przyłączenia do sieci energetycznej i nieuzyskania statusu RTB dla dużej części projektów szykowanych na podstawie umów JDA, co jest związane z ograniczoną zdolnością przyłączeniową sieci energetycznej w Polsce. – Rynkowa praktyka oraz wcześniejsze doświadczenia spółki pokazują, że około 25 proc. projektów dochodzi do etapu gotowości do budowy (RTB), pozostałe kończą się na wcześniejszych etapach – informuje Raen.

W zeszłym roku Raen przyjął nową strategię na lata 2023-2025, zgodnie z którą spółka poza dalszym rozwojem wielkoskalowych projektów planuje poszerzenie swojej działalności o generalne wykonawstwo, produkcję energii elektrycznej oraz pośrednictwo w obrocie energii elektrycznej. Niedawno Raen informował o otworzeniu spółki obrotu.

Na koniec 2025 r. Raen chce zwiększyć portfel umów na rozwój farm fotowoltaicznych z 1,45 do 3 GW. Grupa realizuje także projekty na własny użytek i na koniec 2025 r. zamierza posiadać farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy co najmniej 9-12 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.