Deweloper farm fotowoltaicznych tworzy spółkę obrotu

Deweloper farm fotowoltaicznych tworzy spółkę obrotu
Raen

Przed rokiem jeden z krajowych producentów gier postanowił się przebranżowić i zaczął inwestować w odnawialne źródła energii. Teraz spółka robi kolejny ruch na rynku energetycznym, wchodząc w obrót energią.

W styczniu zeszłego roku zarząd spółki PunkPirates SA postanowił zmienić nazwę na Raen SA i zajął się rozwojem farm fotowoltaicznych.

Raen miał kupować gotowe farmy fotowoltaiczne, a następnie zwiększać efektywność rozwijanych projektów poprzez wykorzystanie dodatkowych źródeł wytwórczych oraz magazynów energii. Spółka zakładała także przejmowanie projektów w fazie RTB (ready to build) lub wcześniejszej (greenfield lub brownfield) w celu dalszego dewelopmentu.

REKLAMA

Według ogłoszonych w zeszłym roku planów zarządu spółki w latach 2023–2025 miała ona zrealizować projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy około 150 MWp. Jak wyliczała firma, przy średniej rocznej produkcji 1,1 GWh z 1 MWp mocy przekładałoby się to łącznie na około 165 GWh wyprodukowanej energii. Przy założeniu średniej ceny prądu na poziomie 400 zł za 1 MWh roczne przychody spółki oscylowałyby w okolicach 66 mln zł.

Pod koniec zeszłego roku Raen potwierdził zamiar realizacji powyższych założeń. Przejął wówczas od niemieckiej firmy SIH Solar Invest Holding spółkę celową Solar Polska New Energy PV 20, która rozwija projekt dużej farmy fotowoltaicznej w gminie Dobra w województwie zachodnio-pomorskim. Farma fotowoltaiczna ma powstać na terenie około 207 hektarów, a w planach Raen jest postawienie w tej lokalizacji również magazynu energii.

W zeszłym roku Raen rozpoczął ponadto wspólnie z firmą Energetia projekt elektrowni PV o docelowej mocy 8 MWp. Powstanie ona w gminie Szczerców w województwie łódzkim. Deweloper przejął również 45 proc. udziałów w spółce Era PV zajmującej się projektowaniem i montażem elektrowni fotowoltaicznych. Era PV od 2019 r. wybudowała instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 20 MW.

Umowa z Canadian Solar

2024 rok Raen rozpoczął od zawarcia umowy z firmą Recurrent Energy Polish Holdco, która jest częścią grupy Canadian Solar. Ta umowa została zawarta przez Seed Capital – spółkę zależną Raen. Seed Capital ma się zająć przygotowaniem projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 600 MWp na terenie Polski na rzecz Recurrent Energy Polish Holdco.

REKLAMA

Recurrent Energy zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej oraz dewelopmentem farm fotowoltaicznych. Globalnie Recurrent Energy miał do końca zeszłego roku 3,7 GW działających mocy wytwórczych, a także zakończył przygotowanie projektów farm fotowoltaicznych o mocy 9 GWp oraz magazynów energii o pojemności 3 GWh.

Raen tworzy spółkę obrotu

Teraz Raen SA robi kolejny krok na rynku energetycznym – rejestruje spółkę Raen Obrót, która ma się zajmować się handlem energią elektryczną. Kolejnym krokiem ma być wystąpienie przez nowy podmiot do Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie koncesji.

Jak tłumaczy Raen, powołanie nowej spółki jest związane z realizacją strategii rozwoju na lata 2023-2025 w zakresie handlu energią elektryczną na podstawie umów bilateralnych na sprzedaż i zakup energii (umowy PPA, Power Purchase Agreements).

W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. Raen SA nie odnotował żadnych przychodów ze sprzedaży. W tym okresie spółka miała łącznie 2,39 mln zł straty netto. Raport Raen za cały 2023 r. ma być opublikowany 15 kwietnia br.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.