Farmy PV nie dostaną części rekompensat przez ujemne ceny energii

Farmy PV nie dostaną części rekompensat przez ujemne ceny energii
Solar Global

W związku z wystąpieniem dłuższych okresów z ujemnymi cenami energii właściciele farm fotowoltaicznych nie będą mogli utrzymać rekompensat z powodu redukcji zlecanych przez PSE – w części utraconych przychodów wynikających z systemów wsparcia.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przypominają, że 14 i 28 kwietnia oraz 1 maja 2024 r. przez sześć kolejnych godzin na Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii cena energii elektrycznej osiągnęła wartość niższą niż 0 zł za 1 MWh.

Zgodnie z przepisami ustawy o OZE wsparcie w ramach systemu aukcyjnego lub systemu zielonych certyfikatów nie należy się za ilości energii wytworzonej w instalacji OZE w godzinach dostawy, dla których średnie ważone wolumenem transakcji sesyjnych giełdowych ceny energii elektrycznej były niższe niż 0 złotych za 1 MWh przez co najmniej sześć kolejnych godzin dostawy energii elektrycznej.

REKLAMA

PSE informuje, że w takiej sytuacji wartość rekompensaty finansowej z tytułu redysponowania nierynkowego instalacjami OZE – w części dotyczącej utraconego przychodu z aukcyjnego systemu wsparcia albo ze sprzedaży zielonych certyfikatów – dla redysponowania objętego co najmniej sześciogodzinnym okresem, w którym cena energii była ujemna, wyniesie 0 zł.

REKLAMA

Podstawa otrzymania rekompensaty

Zgodnie z unijnymi przepisami właściciele instalacji fotowoltaicznych, którzy zrealizowali zlecone przez PSE redukcje generacji z powodu nadwyżki mocy w systemie, mają co do zasady prawo do rekompensaty finansowej. To prawo wynika z art. 13 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z 5 czerwca 2019 roku w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej.

Wysokość rekompensaty powinna zostać obliczona na podstawie szacunków dotyczących ilości oraz rynkowej wartości niewyprodukowanej energii z powodu polecenia redukcji wydanego przez PSE.

Od początku tego miesiąca Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały takie polecenie już sześciokrotnie – w dniach 1, 2, 3, 4, 5 i 9 maja.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.