REKLAMA
 
REKLAMA

Kompaktowy zestaw fotowoltaiczny na drewnianej konstrukcji

Kompaktowy zestaw fotowoltaiczny na drewnianej konstrukcji
DualSun

Prosty w instalacji i obsłudze zestaw fotowoltaiczny typu plug and play składający się z kilku paneli, mikroinwertera i drewnianej konstrukcji ma umożliwić dostęp do potencjału energii słonecznej w miejscach, w których jest to utrudnione.

Francuski DualSun to producent modułów fotowoltaicznych z własnym działem R&D zlokalizowanym w Marsylii w południowej Francji. Oprócz standardowych jednostronnych paneli fotowoltaicznych firma oferuje również rozwiązania łączące technologię fotowoltaiczną z produkcją ciepła w postaci modułów PVT (Photovoltaic-Thermal).

Zestaw dla każdego

Nowością w portfolio DualSun jest składany zestaw fotowoltaiczny typu plug and play, w którego skład wchodzą moduły fotowoltaiczne wykonane na bazie ogniw M10 w technologii TOPCon o jednostkowej mocy 420 Wp i mikroinwertery (producent nieznany). Całość montowana jest na drewnianej konstrukcji.

REKLAMA

Maksymalna moc systemu fotowoltaicznego może wynosić 1,68 kW (wówczas system składa się z 4 modułów PV). Zestaw z jednym modułem i pozostałymi elementami (mikroinwerter, konstrukcja, niezbędne okablowanie) ma kosztować 660 euro (około 2940 zł) + podatek.

DualSun wylicza, że w przypadku warunków atmosferycznych panujących we Francji system fotowoltaiczny może wygenerować oszczędności do 2200 euro w ciągu 10 lat, a czas zwrotu z inwestycji określa nawet na 4 lata.

Karta katalogowa produktu na ten moment nie jest dostępna na oficjalnej stronie producenta.

Dual – prąd i ciepło

W standardowej ofercie francuskiej firmy znajduje się również m.in. hybrydowy moduł PVT (model SPRING 425 TOPCon Finned), który umożliwia jednoczesną generację energii elektrycznej i ciepła dzięki połączeniu ogniw fotowoltaicznych i wymiennika ciepła.

REKLAMA

 

Panel fotowoltaiczny
DualSun

Panel PVT ma wymiary całkowite 1722 z 1134 x 71 mm, waży 36,3 kg (po napełnieniu 42,5 kg). Jest zbudowany na bazie monokrystalicznych ogniw TOPCon, a jego sprawność wynosi 21,8 proc. Napięcie obwodu otwartego (Voc) jest równe 38,58 V, prąd zwarciowy (Isc) – 13,83 A, a współczynnik temperaturowy mocy, określający spadek wydajności pracy modułu, kiedy temperatura jego pracy przekroczy 25 st. C, wynosi -0,31 proc./st. C.

W zakresie parametrów termalnych mówimy o całkowitej pojemności 4,9 litra, a temperatura stagnacji to 80 st. C. Określa ona temperaturę absorbera, jaka występować będzie przy braku odbioru ciepła dla nasłonecznienia 1000 W/m2 przy temperaturze powietrza zewnętrznego 30 st. C. Im wyższa jej wartość, tym większy dostęp do źródła energii i niższe jej straty do otoczenia. Sprawność optyczna (najwyższa wartość) określająca stopień konwersji promieniowania słonecznego na ciepło (przy założeniu braku start ciepła) wynosi 44 proc.

Na poniższym filmie Dualsun prezentuje sposób instalacji swoich paneli PVT:

 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Szkoda komentować
Tylko 2900 zł dzięki zastosowaniu drewna

2900 to za zestaw z jednym modułem to w polskich warunkach żadna atrakcja, bo jeden moduł kosztuje ok. 300 zł a mikroinwerter do tego też 400 zł (np. HM-400), wszelkie kabelki max 200 zł, stojak na jeden panel to powiedzmy 300 zł za solidny aluminiowy na betonowych bloczkach. Razem 1200 zł.
Istotne jest to co w tym artykule pominięto milczeniem – czy może sobie majsterkowicz taki zestaw sam podłączyć do sieci. W Polsce raczej nie, bo wymagany jest fachowiec z uprawnieniami. Czyli żadne DIY nie wchodzi w grę, nawet przy zabawce dającej max 400W mocy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA