REKLAMA
 
REKLAMA

Deweloper z GPW przedstawił wyniki. Portfel umów na farmy PV wzrósł do 1,6 GW

Deweloper z GPW przedstawił wyniki. Portfel umów na farmy PV wzrósł do 1,6 GW
Raen

Relatywnie nowy gracz na polskim rynku fotowoltaicznym – Raen SA – przedstawił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 r. Firma zbudowała portfolio projektów PV o mocy 1,6 GW i wypracowała przychody na poziomie 3,2 mln zł.

Raen to platforma, która łączy międzynarodowych inwestorów z rozwijanymi przez nią projektami OZE. Firma powstała w efekcie przebranżowienia polskiego producenta gier komputerowych PunkPirates. W tym roku Raen zarejestrował także spółkę Raen Obrót, która zajmie się handlem energią elektryczną.

Grupa Raen świadczy na rzecz inwestorów usługi dewelopmentu wielkoskalowych projektów PV w zakresie projektowania i doprowadzenia do etapu gotowości do budowy (RTB). Prowadzona działalność pozwoliła spółce notowanej na GPW wypracować w pierwszym kwartale 2024 r. przychody rzędu 3,4 mln zł – w stosunku do przychodów na poziomie 8,3 mln zł osiągniętych rok wcześniej (spadek o 58,9 proc.).

REKLAMA

Końcowa moc instalacji wpływa na wysokość wynagrodzenia

EBITDA Raen za omawiany okres wyniosła 2,1 mln zł (1,3 mln zł rok wcześniej, +55,8 proc.), natomiast zysk netto firmy osiągnął 1,2 mln zł (1,8 mln zł rok wcześniej, -31,4 proc.). Spółka podkreśla, że przychody grupy zależą od zrealizowania ustalonych w projektach kamieni milowych i są rozłożone w czasie. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także końcowa moc instalacji.

Skonsolidowane wyniki finansowe za I kwartał 2024 r. Źródło: Raen

Adam Guz, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Raen, wyjaśnia, że dla porównywalności wyników istotny jest poziom zeszłorocznej EBITDA, która – po przejściu na MSSF i uwzględnieniu kosztów Raen sprzed transakcji nabycia przez Seed Capital – wyniosła ostatecznie 1,3 mln zł. Prezes podkreśla także zauważalny wzrost marżowości biznesu – przy niższych przychodach firma wykonała podobny wynik na działalności operacyjnej. Wynika to z faktu, że spółka większość projektów realizuje sama, w mniejszym stopniu zlecając prace podwykonawcom.

Raen zwiększa portfolio projektów

W zeszłym roku Raen przyjął nową strategię na lata 2023-2025, zgodnie z którą spółka poza dalszym rozwojem wielkoskalowych projektów planuje poszerzenie swojej działalności o generalne wykonawstwo, produkcję energii elektrycznej oraz pośrednictwo w obrocie energii elektrycznej.

Na koniec 2025 r. Raen chce zwiększyć portfel umów na rozwój farm fotowoltaicznych do 3 GW. Grupa realizuje także projekty na własny użytek i na koniec 2025 r. zamierza posiadać farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy co najmniej 9-12 MW.

REKLAMA

Raen współpracuje przede wszystkim z międzynarodowymi podmiotami, które są zainteresowane realizacją projektów deweloperskich w sektorze OZE w Polsce. W trakcie przygotowania są obecnie projekty dla francuskiej grupy Engie i greckiej METKA.

Pod koniec kwietnia br. Raen podpisał umowę JV z hiszpańską Grupo Cobra na wspólną realizację projektu PV o mocy ponad 150 MW w województwie zachodniopomorskim. Zawarta umowa powiększyła portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych do 1,6 GW. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule: Hiszpanie wchodzą na polski rynek PV.

Grupa Raen ma także podpisane listy intencyjne i umowy na przygotowanie projektów PV z kilkoma dużymi międzynarodowymi podmiotami, takimi jak Goldbeck Solar z Niemiec i Canadian Solar z Kanady. Portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych wzrósł do 1,6 GW.

Zielony metanol

W komentarzu do ostatnich wyników prezes spółki podkreśla, że Raen obecnie dywersyfikuje swoją działalność o nowe technologie związane z dekarbonizacją energetyki. W ostatnich tygodniach firma podpisała list intencyjny w sprawie wsparcia pozyskania finansowania dla technologii RealCarbonTech, która pozwala na produkcję zielonego metanolu. Spółka widzi w niej potencjał rozwoju OZE w kierunku chemicznych magazynów energii oraz projektów off-grid.

– Z punktu widzenia naszego portfela szczególnie cieszy ostatnia umowa joint venture popisana z Grupo Corba, jednym z liderów branży OZE na świecie. Jesteśmy w kontakcie w wieloma zagranicznymi podmiotami, znamy ich potrzeby i oczekiwania, dlatego w momencie, kiedy na horyzoncie pojawia się interesujący projekt, wiemy, kto może być nim zainteresowany. To wyróżnik i przewaga Grupy Raen, którą rozwijamy i pielęgnujemy. Intensywnie pracujemy też nad dywersyfikacją przychodów i zamierzamy rozszerzyć zakres usług oferowanych przez Raen – dodaje Adam Guz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Powinni zakazać montażu farm fotowoltaicznych bezpośrednio na gruntach. Ile to się pola marnuje! Panele powinny być tylko na dachu! Ale nie dadzą przecież zarobić prostym ludziom bo lobby dorwało się do żyły złota. Zlikwidowali ludziom upusty a jeszcze pewnie coś utrudnią. Prawda jest taka że w słoneczne dni za dużo jest energii i nie mają już co z tym zrobić… Ekologom to jakoś nie przeszkadza że tyle gruntów ulega degradacji? Bo są na pasku lobbystów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA