REKLAMA
 
REKLAMA

Ten dach solarny da się zamontować w zaledwie 6 godzin

Ten dach solarny da się zamontować w zaledwie 6 godzin
Fot. World4Solar

HelioWing oprócz generowania energii może ją magazynować i transportować do samochodu elektrycznego za pośrednictwem stacji ładowania. Dzięki prostej konstrukcji montaż instalacji ma być bardzo szybki.

Amerykańska firma World4Solar wprowadza do oferty gotowe zadaszenia fotowoltaiczne pełniące funkcję przede wszystkim generatora energii elektrycznej, ale przy tym dające możliwość magazynowania energii, a także udostępniania jej na potrzeby ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy typu plug-in.

Opcje mocowe i kolorystyczne

Do wyboru są dwie wersje HelioWing różniące się przede wszystkim mocą instalacji fotowoltaicznej, a wypadkowo również kształtem i wymiarami.

REKLAMA

Mniejsze zadaszenie HelioWing 5 oferuje maksymalną moc fotowoltaiki na poziomie 7,38 kWp. Dach jest zbudowany z 18 bifacjalnych modułów o mocy 410 Wp każdy. Powierzchnia tego zadaszenia wynosi około 35 m2.

Większy brat – HelioWing 7 – oferuje maksymalną moc 9,84 kWp i jest zbudowany z 24 bifacjalnych modułów PV, każdy o tej samej mocy co w HelioWing 5. Powierzchnia większego zadaszenia to około 46 m2.

Niezależnie od mocy zadaszenia cała konstrukcja jest wykonana ze stali o wysokiej wytrzymałości malowanej proszkowo na jeden z 4 dostępnych kolorów: czarny, biały, niebieski i czerwony. Zadaszenie opiera się na jednym punkcie podparcia, w którym schowane są urządzenia dodatkowe, takie jak inwerter oraz magazyn energii (opcjonalnie). Jest również opcja zamontowania na konstrukcji stacji ładowania pojazdów EV.

Jeżeli chodzi o baterie, użytkownik może wybierać spośród 3 opcji pojemnościowych:

REKLAMA

  • 8,352 kWh,
  • 16,704 kWh
  • 25,056 kWh.

Szybki montaż

World4Solar podkreśla, że montaż HelioWing jest łatwy i szybki – system przykręca się do wcześniej przygotowanego fundamentu zbrojonego. Przy założeniu, że fundament jest gotowy w docelowym miejscu, montaż zadaszenia nie powinien zająć więcej niż 6 godzin. Należy dodać, że World4Solar wymaga, aby prace montażowo-instalacyjne wykonywali certyfikowani partnerzy firmy.

W zakresie gwarancyjnym konstrukcja montażowa objęta jest okresem 20-letnim, fotowoltaika z magazynem energii – 10-letnim, a stacja ładowania ma okres gwarancji wynoszący 3 lata.

Jeżeli chodzi o ceny HelioWing, to w przypadku mniejszego zadaszenia sugerowane przez producenta cenach zaczynają się od 33 tys. dolarów (około 129 tys. zł) i obejmują samą konstrukcję i fotowoltaikę. W przypadku dodatków takich jak stacja ładowania czy magazyn energii z pewnością trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Z kolei cena HelioWing 7 ma zaczynać się od 37 180 dolarów (około 145 tys. zł) – przy tym samym zakresie produktowym co HelioWing 5.

HelioWing są dostępne również w wersji Hurricane, która ma być wytrzymała na ekstremalne warunki pogodowe. Również występuje w dwóch odsłonach: 5 i 7, ale pod względem mocy czy możliwej do zaoferowania pojemności magazynowania energii nie różni się od swoich „standardowych” odpowiedników. Za Hurricane należy dopłacić (ceny sugerowane przez producenta) odpowiednio 9375 dolarów (około 36 562 zł) oraz 11 250 dolarów (około 43 875 zł).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Janusz budownictwa 31-08-2024 09:12

Może nie zapewnia oszałamiającej mocy ale za to jest koszmarnie drogi. Koncepcyjnie konstrukcja ciekawa i chyba zbuduję coś w tym stylu na podjeździe ale za ulamek tej kwoty

Ciekawe czy małym druczkiem nie jest że produkt nie może być montowany w krajach gdzie odnotowuje się opady śniegu

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady