Tauron zbuduje elektrownię PV z magazynem energii

Tauron zbuduje elektrownię PV z magazynem energii
Tauron press

Tauron zbuduje farmę fotowoltaiczną wraz z magazynem gromadzącym nadwyżki energii. Instalacje powstaną w pobliżu położonej na Dolnym Śląsku elektrowni wodnej Opolnica.

Projekt przewiduje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW z wykorzystaniem polikrystalicznych (50 kW) i cienkowarstwowych (CiGS, 50 kW) paneli fotowoltaicznych, a także budowę układu magazynowania energii w technologii litowo-jonowej oraz budowę systemu sterowania poszczególnymi źródłami energii.

Systemy elektrowni wodnej Opolnica zostaną odpowiednio dostosowane do działania w układzie hybrydowym.

REKLAMA

Elektrownia wodna Opolnica znajduje się w woj. dolnośląskim, na 114 km biegu rzeki Nysa Kłodzka, w dolinie przecinającej pasmo Gór Bardzkich. Instalacja ucierpiała podczas powodzi w 1997 r. Zdewastowane zostały wszystkie pomieszczenia, maszyny i aparatura. Konieczna była gruntowna odbudowa obiektu, w ramach której wymieniono m.in. generatory na asynchroniczne i wprowadzono pełną automatyzację pracy hydrozespołów. Aktualnie moc zainstalowanych maszyn wynosi 410 kW.

REKLAMA

To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce. Pozwoli on na przeprowadzenie badań w zakresie poszczególnych technologii fotowoltaicznych, współpracy z innymi źródłami OZE, wpływu elektrowni hybrydowej na sieć elektroenergetyczną pod kątem jej stabilności, jakości energii elektrycznej i możliwości pracy wyspowej. Spółka chce również zdobyć wiedzę na temat handlu produkowanym w ten sposób prądem oraz wykorzystania instalacji dla bilansowania energii – informuje Tauron.

Tauron informuje, że w pierwszej połowie tego roku, na podstawie koncepcji opracowanej przez Politechnikę Wrocławską, powstanie dokumentacja projektowa oraz zostaną uzyskane wymagane pozwolenia i decyzje administracyjne.

Budowę instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii zaplanowano na koniec tego roku. Dopasowanie infrastruktury elektrycznej elektrowni wodnej Opolnica oraz zabudowa systemu sterowania planowane są na 2018 r. Pełna integracja wszystkich elementów składowych jest przewidziana na 2020 r. Zakończenie etapu badawczego oraz całego projektu ma nastąpić w 2023 r.

gramwzielone.pl