Największy producent modułów PV usunięty z porozumienia cenowego

Największy producent modułów PV usunięty z porozumienia cenowego
Fot. Trina Solar

Komisja Europejska oficjalnie usunęła Trinę Solar, największego producenta modułów fotowoltaicznych na świecie, z tzw. porozumienia cenowego, które zwalnia chińskich producentów ogniw i modułów PV z wysokich ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych stosowanych w Unii Europejskiej.

Porozumienie cenowe, które Komisja Europejska zawarła z Pekinem w 2013 r., zwalnia uczestniczące w nim chińskie firmy z wysokich karnych ceł antdumpingoywch i antysubsydyjnych nałożonych przez UE na import ogniw i modułów fotowoltaicznych z Chin w 2013 r.  

Trina Solar sama zdecydowała o wyjściu z porozumienia cenowego, ogłaszając tą decyzję w połowie grudnia 2015 r. Chiński potentat wskazał, że jego zdaniem zasady porozumienia cenowego dotyczące m.in. minimalnej ceny, po której można importować zwolnione z ceł panele, są „niesprawiedliwe” i oderwane od realiów rynkowych.

REKLAMA

W komunikacie na temat wyjścia z porozumienia cenowego CEO Trina Solar Jifan Gao zwraca uwagę, że średnia cena sprzedaży modułów (ASP) na głównych rynkach spada nadal w tempie szybszym niż oczekiwano i jego zdaniem ten trend może utrzymać się w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Obecnie minimalna cena na import do UE chińskich modułów fotowoltaicznych, które mogą nie podlegać karnym cłom, to 0,56 EUR/W.

Trina będzie nadal sprzedawać swoje moduły fotowoltaiczne w Europie. Do UE trafią moduły produkowane przez chińskiego potentata w fabrykach poza Chinami.

W ubiegłym roku Komisja Europejska wykluczyła kilku chińskich producentów z warunków porozumienia cenowego, wskazując, że obchodzili oni unijne restrykcje m.in. poprzez wysyłanie swoich produktów do Europy jako wyprodukowanych w innych krajach. Prawo do korzystania z porozumienia cenowego stracili Canadian Solar, Renesolar, ET Solar, Znshine Solar, Chint Solar Energy oraz Sunny Energy.

gramwzielone.pl