REKLAMA
 
REKLAMA

Wspólnota energetyczna zapewni darmową energię dla najuboższych mieszkańców

Wspólnota energetyczna zapewni darmową energię dla najuboższych mieszkańców
Fot. Pixabay - LCEC

Na Litwie powstała pierwsza wspólnota energetyczna, która zapewni bezpłatną energię elektryczną osobom doświadczającym ubóstwa energetycznego.

Gmina Szawle wraz z kilkunastoma należącymi do niej instytucjami utworzyła pierwsze na Litwie stowarzyszenie energetyczne, które będzie dostarczać energię elektryczną z własnej elektrowni słonecznej nie tylko na potrzeby wspólnoty. Co najmniej 30 proc. zielonej energii wytworzonej przez farmę fotowoltaiczną o mocy 4 MW wspólnota bezpłatnie dostarczy osobom doświadczającym ubóstwa energetycznego.

Według danych Urzędu Miejskiego w Szawlach takich mieszkańców jest obecnie około 1,3 tys.

REKLAMA

Finansowanie na budowę własnej elektrowni

Społeczność powstała w ramach instrumentu finansowego o wartości 206,6 mln euro stworzonego przez litewskie Ministerstwo Energetyki. Zakłada on, że określone organizacje gminne tworzące społeczność energetyczną otrzymują od państwa preferencyjną pożyczkę na budowę własnej elektrowni słonecznej lub wiatrowej, aby zyskać pełną samowystarczalność energetyczną. Z kolei nadwyżkę wyprodukowanej energii dostarczają tym mieszkańcom gminy, którzy z uwagi na trudną sytuację doświadczają ubóstwa energetycznego.

Instrumentem tym zarządza litewska instytucja finansowa ILTE. Ona także wybiera konsultanta dla utworzonych wspólnot energetycznych. Konsultant taki pomaga w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do finansowania, znalezieniu działek pod elektrownie i rozwiązywaniu innych problemów realizacyjnych.

Środki przeznaczone na inwestycje mają pomóc w zainstalowaniu źródeł OZE o łącznej mocy 145 MW. Wyprodukowana przez nie energia wystarczyłaby do zaopatrzenia ponad 120 tys. odbiorców. Co najmniej 30 proc. energii trafi do osób doświadczających ubóstwa energetycznego. Pozostała część natomiast wykorzystana będzie na potrzeby gminy, instytucji miejskich i firm.

REKLAMA

Strategia samowystarczalności energetycznej

Minister energetyki Dainius Kreivys tłumaczy, że Litwa w ramach rozwoju strategii samowystarczalności energetycznej kraju dąży do zaangażowania wszystkich grup odbiorców energii elektrycznej w rozwój źródeł OZE – od najbardziej wrażliwych (przedszkoli i szkół) po małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Jak podkreśla, przykład Ukrainy pokazuje, że rozproszone wytwarzanie energii elektrycznej jest bardzo ważne dla zwiększenia stabilności i odporności systemu. Bezpośrednio przyczyniają się do tego również społeczności energetyczne. Zapewniają one bowiem zmniejszenie importu energii elektrycznej dla całego kraju i niższe jej ceny dla wszystkich konsumentów.

Według burmistrza miejscowości Szawle celem utworzenia stowarzyszenia jest nie tylko przyczynienie się do promowania odnawialnych źródeł energii w gminie i zrównoważonego zużycia energii, ale także pomoc mieszkańcom miasta znajdującym się w niekorzystnej sytuacji.

W skład stowarzyszenia energetycznego w Szawlach weszły urzędy, szkoły, ośrodki sportowe, centrum kultury, centrum edukacyjne, centrum koncertowe i dom opieki.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady