Cena energii RCEm w net-billingu wzrosła, ale nadal jest bardzo niska

Cena energii RCEm w net-billingu wzrosła, ale nadal jest bardzo niska
Unsplash

Średnia miesięczna cena energii RCEm w net-billingu w październiku wzrosła w stosunku do wcześniejszego miesiąca. Nadal pozostaje jednak na niskim poziomie. Rozliczanie prosumentów w tym systemie niedługo będzie korzystniejsze dzięki zmianom w prawie, które przed kilkoma dniami uchwalił Sejm.

Z net-billingu korzysta już – według ostatnio podanych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska – blisko 500 tys. prosumentów. To około 1/3 wszystkich prosumentów w Polsce. Pozostali, którzy uruchomili mikroinstalacje przed 1 kwietnia 2022 r., mogą nadal korzystać z net-meteringu (opustów).

Podstawą rozliczeń prosumentów w net-billingu są ceny: średnia miesięczna RCEm i RCE. Ta pierwsza obowiązywała za energię oddaną do sieci do 1 lipca 2024 r. Obecnie stosowana jest cena RCE, która w praktyce obejmuje godzinową wycenę energii, a docelowo ma się zmieniać co 15 minut.

REKLAMA

Co więcej, wobec przyjętych właśnie zmian w prawie prosumenci w net-billingu, którzy uruchomili wytwarzanie energii przed 1 lipca 2024 r., zyskają prawo powrotu do rozliczeń po cenie miesięcznej RCEm. Będą mogli też pozostać przy cenie RCE, do czego ma ich zachęcać możliwość otrzymania większego zwrotu z niewykorzystanego depozytu prosumenckiego (30 proc. zamiast 20 proc. jak w przypadku pozostałych prosumentów.

Prosumenci, którzy uruchomili swoje mikroinstalacje od początku lipca 2024 r., mogą rozliczać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci wyłącznie po cenie RCE.

 

 

Cena RCEm za październik 2024

Jeszcze w styczniu cena RCEm była stosunkowo korzystna (437,02 zł/MWh). Jednak w kolejnych miesiącach 2024 r. wyraźnie spadła, notując w ostatnich miesiącach najniższe poziomy w dotychczasowej, 2,5-letniej historii rozliczeń prosumentów w net-billingu.

Teraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły kolejną miesięczną cenę energii elektrycznej RCEm podawaną w ramach rozliczeń w prosumenckim systemie net-billing. Cena RCEm za październik wyniosła 289,92 zł/MWh i wzrosła w stosunku do ceny za wrzesień (222,62 zł/MWh). Cena wrześniowa była jak dotychczas najniższa w dotychczasowej historii net-billingu.

REKLAMA

Cena za październik jest jednak nadal relatywnie niska. Przed rokiem, w październiku 2023 r., miesięczna cena RCEm wynosiła jeszcze 329,25 zł, a w październiku 2022 r. była na jeszcze wyższym poziomie 575,48 zł/MWh.

Najwyższa w dotychczasowej historii net-billingu dotyczyła sierpnia 2022 r. (1017,27 zł/MWh). Tak wysoka wartość RCEm była pokłosiem kryzysu na europejskich rynkach energii spowodowanego wzrostem cen gazu po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainie.

 

Średnia miesięczna cena energii w rozliczeniach prosumentów w net-billingu w okresie czerwiec 2022 - październik 2024 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Średnia miesięczna cena energii RCEm w rozliczeniach prosumentów w net-billingu w okresie czerwiec 2022-październik 2024 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Niedługo zmiany w net-billingu

W ostatni piątek Sejm uchwalił opracowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma poprawić warunki rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem.

Wzrośnie między innymi wartość energii oddawanej do sieci przez prosumentów korzystających z tego systemu rozliczeń.

Więcej na temat najnowszych zmian zasad rozliczeń w net-billingu w artykule: Sejm uchwalił nowe przepisy dla prosumentów. Jak głosowali posłowie?

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.