REKLAMA
 
REKLAMA

Spadła wartość energii od prosumentów objętych net-billingiem

Spadła wartość energii od prosumentów objętych net-billingiem
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Pierwszy miesiąc 2025 r. przyniósł wyraźny wzrost średniej ceny energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów objętych net-billingiem. Z opublikowanych właśnie informacji wynika, że cena za luty była niższa, jednak jej wartość i tak była powyżej średnich cen z większości miesięcy zeszłego roku.

Obecnie prosumenci objęci wdrożonym w drugim kwartale 2022 r. net-billingiem mogą rozliczać się z energii wprowadzanej do sieci według średniej miesięcznej ceny energii z rynku hurtowego (RCEm) lub według ceny RCE obejmujące tzw. okresy niezbilansowania. Wartość RCE zmienia się co godzinę, jednak w najbliższych miesiącach – po wdrożeniu odpowiednich produktów przez Towarową Giełdę Energii, obejmujących 15-minutowe wyceny – cena RCE powinna zmieniać się już co kwadrans.

Z rozliczeń według średniej miesięcznej ceny RCEm mogą korzystać prosumenci, którzy rozpoczęli produkcję energii do połowy 2024 r. i po ostatnich zmianach w ustawie o odnawialnych źródłach energii – dających im prawo wyboru między ceną RCEm i RCE – mogą powrócić do ceny RCEm po trwających od połowy 2024 r. rozliczeniach po cenach RCE.

REKLAMA

Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej RCEm jest podawana co miesiąc przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Operator krajowego systemu elektroenergetycznego podał właśnie wartość RCEm za luty 2025 r.

Koniec trendu wzrostowego

W pierwszym miesiącu 2025 r. średnia miesięczna cena energii produkowanej przez prosumentów objętych net-billigiem (RCEm) wzrosła do poziomu nienotowanego od półtora roku. Wyniosła 480,01 zł/MWh i była najwyższa od kwietnia 2024 r., kiedy RCEm osiągnęło wartość 505,60 zł/MWh.

W lutym 2025 r. trwający od września ub.r. trend wzrostowy został zatrzymany. Cena RCEm za zeszły miesiąc spadła w stosunku do ceny ze stycznia o 38,08 zł/MWh do poziomu 442,02 zł/MWh. Jednocześnie Polskie Sieci Elektroenergetyczne nieznacznie skorygowały w dół cenę RCEm za listopad (z 399,84 zł/MWh na 394,45 zł/MWh).

Mimo spadku wartość RCEm za luty 2025 r. i tak okazała się wyższa od większości miesięcznych cen z zeszłego roku. Była między innymi wyraźnie wyższa od ceny RCEm z analogicznego miesiąca zeszłego roku (323,17 zł/MWh). Najwyższą wartość cena RCEm w zeszłym roku osiągnęła w grudniu (468,28 zł/MWh) i w styczniu (437,02 zł/MWh).

 

Średnie miesięczne ceny energii od prosumentów objętych net-billingiem w okresie czerwiec 2022 - luty 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Średnie miesięczne ceny energii od prosumentów objętych net-billingiem (RCEm) w okresie czerwiec 2022 – luty 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Wynagrodzenie prosumenta wyższe o współczynnik korekcyjny

Cena i wolumeny energii oddawanej do sieci przez prosumentów w net-billingu wpływają na wartość należących do prosumentów depozytów u sprzedawców energii. Z depozytów są następnie pomniejszane rachunki za energię pobieraną z sieci przez prosumenta.

Co istotne, obecnie realny wzrost wartości depozytu prosumenckiego w net-billingu powinien być wyższy niż wskazują to ceny RCEm czy RCE. Wynika to z wdrożonych pod koniec 2024 roku zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które zwiększają wartość energii oddawanej do sieci przez prosumentów w net-billingu o współczynnik korekcyjny w wysokości 1,23.

REKLAMA

Cena RCEm zacznie spadać?

Kluczowe dla wartości RCEm/RCE jest występujące w danym okresie nasłonecznienie, które wpływa na wolumeny energii produkowanej przez fotowoltaikę. Generacja z PV wyraźnie wpływa już na ceny energii elektrycznej w Polsce. Gdy energii z fotowoltaiki jest dużo, ceny na krajowej giełdzie energii wyraźnie maleją. Maleje też wycena energii od prosumentów korzystających z net-billingu.

Zeszły miesiąc stał pod znakiem stosunkowo niskiej produkcji energii odnawialnej w Polsce. Luty to jeden z najsłabszych miesięcy dla fotowoltaiki, ponadto w ubiegłym miesiącu na mniejszych obrotach niż zwykle o tej porze roku pracowały elektrownie wiatrowe. Dało to stosunkowo niski udział energii odnawialnej w krajowym miksie wytwarzania energii (19,9% w lutym wobec 26,5% miesiąc wcześniej). To przełożyło się z kolei na wzrost spotowych cen energii na krajowej giełdzie. Średnia miesięczna cena energii z Rynku Dnia Następnego za zeszły miesiąc wyniosła 568,46 zł/MWh, rosnąc o 68,36 zł/MWh w porównaniu do ceny ze stycznia br.

.

.

Elektrownie fotowoltaiczne w lutym 2025 r. wytworzyły w naszym kraju około 0,8 TWh energii elektrycznej względem generacji na poziomie 0,3 TWh w styczniu br. Był to jednocześnie niemal dwukrotny wzrost produkcji w porównaniu do lutego zeszłego roku (w ciągu ostatnich 12 miesięcy zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła o około 4 GW).

Już w marcu energii z fotowoltaiki w krajowym systemie elektroenergetycznym będzie znacznie więcej. To powinno przełożyć się na spadek wartości cen RCEm/RCE.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

I tak będzie spadać, spadać aż do listopada.

Prawdziwa tragedia to to, że my tej energii nie możemy kupić. Ja bym znalazł dla niej zastosowanie i uratował nasz biedny kraj przed nadpodażą.
Ale nie, musisz założyć firmę, kupić przez pośrednika, który doliczy swoje opłaty i na koniec opłata za energię bierną – teatr, dramat, a konkretniej to już wspomniana tragedia.

Teraz to bez znaczenia, bo w lutym prawie cala energia szla na ogrzewanie. Wazne jakie ceny beda w miesiacach od maja do sierpnia,a beda mizerne!!!

OZE to zabawki . Potrzebne są tanie sterowalne źródła energii. Dopóki nie będzie tanich ogromnych magazynów energii,wydawanie pieniędzy w rozbudowę OZE, tylko zwiększa cenę energii.

12.03 Wcale nie bogaty dzień bo tylko 15 kWh z instalacji 4,6 kW. Za to aż 6 wyłączeń falownika spowodowane zawyzonym napięciem w sieci. Prawie godzina w plecy w porze najlepszej emisji tj ok południa. A lato dopiero nadchodzi.. Jak taki ma być trend to OV mi się wróci może za 40 lat. Qrna na ch… mi to było. Rata kredytu za PV 4 stówy, rachunek za prąd 150 a wcześniej płaciłem jedynie 200 zł na miesiąc. Przez 10 lat spłacania dołożę jakieś 35 k do interesu. Ja prdl na co mi to było

PrawdziwyPolak 13-03-2025 07:35

Fotowoltaiką to potęga tylko trzeba umieć odpowiednio z niej korzystać. W nowym systemie rozliczania trzeba mieć odpowiednio dobraną instalację foto. do potrzeb i koniecznie magazyn energii minimum 10kW. Płaci się tylko wówczas częściowo za energię od listopada do lutego, a reszta roku energia za darmo, to jest sprawdzone i pewne.

Zmuszają ludzi do inwestowania w odnawialne źródła energii a jak przychodzi do korzyści dla tychże inwestorów, to dostają kopa w dupę i jak ludzie mają pptem wierzyć, że kolejne obiecanki to nie tylko górnolotne obietnoce?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne