Energa przejmuje projekt ogromnej farmy fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku

Spółka z Grupy Orlen nabyła pełen pakiet udziałów w firmie rozwijającej projekt dużej farmy PV w powiecie głogowskim. Budowa ma się zakończyć w przyszłym roku.
Spółka zależna Energi z Grupy Orlen odpowiadająca za rozwój lądowych źródeł odnawialnych odkupiła udziały w spółce celowej budującej farmę fotowoltaiczną PV Serby. Instalacja powstanie w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim. Planowana moc farmy fotowoltaicznej wynosi aż 112 MW.
Energa Green Development (EGD) ma obecnie w swoim portfolio ponad 1,1 GW projektów OZE typu greenfield o różnym stopniu zawansowania. Oprócz EGD stronami umowy sprzedaży są spółki Onde z Grupy Erbud oraz SGK Serby związana z NEO Energy Group (NEG).
Harmonogram projektu PV Serby
Jak podaje Energa, budowa farmy fotowoltaicznej według harmonogramu ma się zakończyć w terminie 14 miesięcy od wydania przez inwestora polecenia rozpoczęcia budowy (wydano je w dniu, w którym EGD nabyło udziały w spółce celowej).
Cała instalacja zajmie powierzchnię 124 ha, na której znajdzie się m.in. infrastruktura drogową na potrzeby obsługi farmy oraz GPO (główny punkt odbioru). Jak informuje NEO Energy Group, inwestycja została doprowadzona do etapu „ready-to-build”, a jej dalsza realizacja zgodnie z umową została powierzona firmie Onde jako generalnemu wykonawcy. Zakres umowy EPC (Engineering, Procurement and Construction) obejmuje prace budowlane i elektryczne wraz z dostawą modułów PV.
Po sprzedaży projektu NEG ma nadal wspierać jego realizację w roli inżyniera kontraktu, sprawując nadzór inwestorski nad budową instalacji.
– Finalizacja tej transakcji potwierdza, że NEG konsekwentnie realizuje strategię rozwoju wysokiej jakości projektów OZE w modelu „develop & exit”. Serby to jeden z największych projektów fotowoltaicznych, jakie trafiły w ostatnich miesiącach na polski rynek – podkreśla Jacek Rusiecki, dyrektor operacyjny Neo Energy Group.
Farma PV Serby według szacunków ma produkować w skali roku energię elektryczną w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu około 56 tys. gospodarstw domowych. Zakończenie budowy planowane jest na koniec czerwca 2026 r.
Wielkoskalowe inwestycje PV spółki z Grupy Orlen
Energa Green Development realizuje w powiecie głogowskim także inną potężną inwestycję fotowoltaiczną – PV Kotla o mocy 130 MW. Będzie to największa farma PV w portfelu EGD. W komunikacie o postępach prac w budowie farmy spółka informowała o możliwości zwiększenia mocy instalacji do 170 MW.
Również ta farma fotowoltaiczna znalazła się w posiadaniu Energi wskutek przejęcia udziałów w spółce realizującej projekt. W kwietniu 2024 r. Energa Wytwarzanie podpisała z brytyjską firmą Lightsource bp umowę nabycia spółki celowej posiadającej prawa do budowy PV Kotla.
Kilka miesięcy później Energa Green Development przeprowadziła kolejną tego typu transakcję, choć dotyczącą projektu o mniejszej skali. Kupiła pełen pakiet udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy PV Łosienice w województwie pomorskim. Moc instalacji wynieść ma 39,9 MW. Zgodnie z harmonogramem farma powinna uzyskać pozwolenie na użytkowanie do końca 2025 r.
Ponad 50% mocy wytwórczej w OZE
Energa Green Development jest częścią Grupy Orlen. Strategia firmy zakłada stałą analizę kolejnych atrakcyjnych projektów pojawiających się na polskim rynku OZE. Do 2035 r. koncern chce osiągnąć 12,8 GW mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych, obejmujących m.in. farmy wiatrowe na lądzie i morzu oraz fotowoltaikę.
Grupa Energa podkreśla, że jest liderem, jeśli chodzi o udział OZE w łącznej mocy zainstalowanej wszystkich aktywów wytwórczych – na koniec 2024 r. było to 53%. Składały się na to instalacje fotowoltaiczne (łączna moc 350 MW), elektrownie wiatrowe (256 MW), elektrownie wodne (202 MW), a także źródła biomasowe (82 MW). W 2024 r. źródła OZE Energi wyprodukowały łącznie 1,5 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 55% całej produkcji brutto ze wszystkich źródeł wytwórczych Grupy w tym okresie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.