REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen zbuduje jedną z największych farm PV w Polsce

Orlen zbuduje jedną z największych farm PV w Polsce
fot. Orlen

Orlen przejął projekt ogromnej farmy fotowoltaicznej. Inwestycja powstanie na Dolnym Śląsku i będzie największą farmą PV Grupy Orlen w południowej części kraju.

Transakcję przejęcia farmy fotowoltaicznej zawarła należąca do Grupy Orlen spółka Energa Wytwarzanie z brytyjską firmą Lightsource bp. Umowa dotyczy projektu budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 130 MW, która powstać ma w gminie Kotla na Dolnym Śląsku.

Energa Wytwarzanie przejęła spółkę celową, która ma prawa do budowy farmy PV w Kotli wraz z kompletem pozwoleń. Realizacja inwestycji ma się rozpocząć jeszcze w kwietniu br. i potrwać do końca 2025 r.

REKLAMA

Możliwe nawet 170 MW

Jak informuje Orlen, budowana farma fotowoltaiczna ma planowaną moc zainstalowaną 130 MW z potencjałem zwiększenia do 170 MW. Według szacunków w pierwszym roku eksploatacji ma wytworzyć ponad 145 GWh energii elektrycznej, z możliwością zwiększenia produkcji w przyszłości.

Fatma fotowoltaiczna w gminie Kotla będzie największą farmą PV Grupy Orlen na południu kraju. Jednocześnie będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

Obecnie największa jest należąca do Goldbeck Solar Polska farma fotowoltaiczna w Zwartowie na Pomorzu. Jej moc wynosi 204 MW. Farma została zbudowana w ramach współpracy Goldbeck Solar i Respect Energy. Druga pod względem mocy zainstalowanej to PV Przykona (200 MW), uruchomiona jesienią 2023 r. Farma należy do portugalskiego koncernu energetycznego EDPR i powstała na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla. Trzecią pozycję w Polsce zajmuje farma PV Miłkowice (113 MW) należąca do hiszpańskiej spółki Qualitas Energy (Q-Energy). Ta instalacja w gminie Miłkowice na Dolnym Śląsku także ruszyła jesienią ubiegłego roku.

REKLAMA

Fotowoltaika w Grupie Orlen

Orlen podaje, że obecnie ma około 100 MW mocy zainstalowanej w 11 działających farmach fotowoltaicznych oraz mikroinstalacjach. Fotowoltaikę uznaje za jeden ze swoich strategicznych kierunków rozwoju energetyki odnawialnej.

W 2023 r. portfel aktywów wytwórczych Orlenu powiększył się łącznie o 64 MW mocy zainstalowanej w PV – dzięki rozbudowie istniejących mocy oraz akwizycjom projektów na różnych etapach rozwoju. Do najważniejszych projektów inwestycyjnych należała rozbudowa farm fotowoltaicznych Gryf (do 25 MW) oraz Wielbark (łącznie do 70 MW). Ponadto Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen zaczęła budowę PV Mitra o mocy 65 MW.

Grupa Energa aktywnie prowadzi akwizycje kolejnych instalacji OZE, w tym fotowoltaicznych i wiatrowych. Wśród największych transakcji wskazuje umowy przedwstępne zawarte z Greenvolt oraz Lewandpol Holding na projekty o łącznej mocy 393 MW.

Do końca 2030 r. Grupa Orlen zamierza mieć łącznie mocy ponad 9 GW mocy zainstalowanej w OZE, w w tym m.in. w morskich i lądowych farmach wiatrowych, fotowoltaice, elektrowniach wodnych oraz jednostkach wytwórczych na biogaz i biometan.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Niech buduje stopień wodny w Nieszawie połączony szczytowo pompowe z wloclawkiem

daniel obajtek ch.. ci w dziąsło! Tak, wiem że go już tam nie ma, ale to on i jego machlojki mi obrzydziły orlen

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA