Ogranicznik przepięć dla fotowoltaiki doceniony podczas Intersolar 2025

PV Line to ogranicznik przepięć dla fotowoltaiki opracowany z myślą o niewielkiej przestrzeni. Urządzenie ma zapewniać szybki montaż dzięki konstrukcji na zasadzie plug-and-play.
Weidmüller, niemiecki producent rozwiązań w dziedzinie połączeń elektrycznych, automatyzacji i cyfryzacji, podczas zakończonych niedawno w Monachium targów Intersolar 2025 zdobył prestiżową nagrodę The Smarter E Award 2025 w kategorii Fotowoltaika za swoje urządzenie PV Inline.
Kompaktowa ochrona przepięciowa dla systemów PV
PV Inline to kompaktowy ogranicznik przepięć (SPD typu I+II) zaprojektowany z myślą o systemach fotowoltaicznych, które często charakteryzują się ograniczoną przestrzenią instalacyjną. Urządzenie jest przeznaczone do ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciami, które mogą uszkodzić kluczowe komponenty systemów PV.
Dzięki wyjątkowo małym wymiarom (karta katalogowa dostępna na stronie producenta ich nie precyzuje) i wszechstronności montażu PV Inline może być instalowany na ścianach, w kanałach kablowych (np. Hager TEHALIT LF4006009016, Würth PLF 4060, LF4006007035) lub bezpośrednio za modułami PV.
Produkt dostępny jest w dwóch wersjach w zależności od liczby obsługiwanych MPP (1 lub 2). Maksymalny prąd wejściowy na pojedynczy MPP wynosi 39 A. PV Inline ma zapewniać szybki montaż typu plug-and-play, eliminując tym samym konieczność otwierania obudowy podczas instalacji, z wykorzystaniem złączy Stäubli MC4. Produkt charakteryzuje się stopniem ochrony IP65, co ma zapewniać wysoką odporność między innymi na kurz i wodę.
Warto dodać, że w trakcie tegorocznych targów ENEX w Kielcach PV Inline zdobył wyróżnienie w konkursie o nagrodę Enex Award w kategorii Energia słoneczna.
Nowy inwestor i zmiany w zarządzie
Weidmüller , założony w 1850 r., jest obecny w ponad 80 krajach i zatrudnia około 6 tys. pracowników. W 2023 r. niemiecka firma miała obrót przekraczający miliard euro, co potwierdza jej silną i ugruntowaną pozycję w branży.
Weidmüller ogłosił ostatnio, że fundacja Joachim Herz nabyła około 20% udziałów w firmie, wspierając jej długoterminowy rozwój i globalną ekspansję. Fundacja, znana z inwestycji w projekty badawcze oraz wsparcia edukacji i zrównoważonego rozwoju, ma wspomóc Weidmüller w przyspieszeniu innowacji i rozwoju technologii przyszłości.
– Nasza fundacja wspiera projekty badawcze i inwestuje w innowacyjne technologie. Weidmüller jest doskonale pozycjonowaną globalną firmą, która wyznacza standardy w swojej branży – powiedział Ulrich Müller, CEO fundacji Joachim Herz.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.