Operatorzy sieci odmawiają przyłączania OZE. Najwięcej odmów dotyczy fotowoltaiki

W zeszłym roku operatorzy sieci wydali rekordową liczbę odmów przyłączenia do sieci odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie najwięcej odmów wydano inwestorom planującym budowę elektrowni fotowoltaicznych.
Dane na temat odmów przyłączenia do sieci za zeszły rok przedstawił Urząd Regulacji Energetyki (URE). Wynika z nich, że w 2024 r. operatorzy sieci wydali łącznie 7817 odmów wydania warunków przyłączenia. Była to liczba większa niż w 2023 r. (7448 odmów), chociaż zawarta w wydanych odmowach skumulowana moc była niższa od mocy w odmowach wydanych rok wcześniej (73,58 GW wobec 83,51 GW).
Wśród odmów przyłączania do sieci, które inwestorzy otrzymali w zeszłym roku, 4443 odmowy były spowodowane brakiem warunków technicznych przyłączenia do sieci (łączna moc przyłączeniowa: 33,5 GW), a 2196 odmów operatorzy tłumaczyli względami ekonomicznymi (łączna moc przyłączeniowa: 12,63 GW). Natomiast w 1178 przypadkach odmowa była podyktowana jednocześnie występującym brakiem warunków technicznych, jak i ekonomicznych (łączna moc przyłączeniowa: 27,44 GW).
Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej są zobowiązane do zawarcia umowy z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci na zasadzie równoprawnego traktowania i przyłączania, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania energii elektrycznej, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru.
Regulator podkreśla, że jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci lub przyłączenia w pierwszej kolejności odnawialnego źródła energii, wówczas powinno niezwłocznie powiadomić pisemnie o odmowie jej zawarcia Prezesa URE i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy.
Odmowy przyłączenia głównie dla fotowoltaiki
Wśród wydanych w zeszłym roku przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) odmów przyłączenia do sieci dominowały odmowy dotyczące elektrowni fotowoltaicznych. Z wydanych w zeszłym roku przez czterech największych OSD 6018 odmów najwięcej dotyczyło elektrowni fotowoltaicznych – było ich aż 5665.
Najwięcej odmów przyłączenia do swoich sieci dystrybucyjnych elektrowni fotowoltaicznych wydały kolejno: Energa-Operator (2335), Enea-Operator (1612), PGE Dystrybucja (1334). W porównaniu do tych spółek relatywnie mało odmów dla fotowoltaiki w 2024 r. wydał czwarty z największych krajowych operatorów sieci dystrybucyjnych, czyli Tauron Dystrybucja – były to 384 odmowy dotyczące elektrowni PV.
Odmów wydania warunków przyłączenia dla pozostałych źródeł odnawialnych w zeszłym roku było zdecydowanie mniej, co pokazuje znacznie mniejszą aktywność inwestorów na krajowym rynku OZE w obszarze technologii wytwarzania innych niż fotowoltaika.
Czterech największych OSD w zeszłym roku odmówiło przyłączenia łącznie 134 farm wiatrowych, 100 biogazowni, 7 elektrowni wodnych i 3 elektrowni biomasowych, przy czym dane te obejmują wnioski o przyłączenie złożone w 2023 i 2024 r.

Inwestor, który otrzymał odmowę, może zwrócić się do URE
Urząd Regulacji Energetyki zaznacza, że w wyniku zmian w prawie od końca 2022 r. przedsiębiorstwa energetyczne odmawiające przyłączenia są zobowiązane do wskazania wnioskodawcy szacowanej wysokości opłaty za przyłączenie, za którą skłonne byłyby zawrzeć umowę o przyłączenie do sieci na warunkach pozataryfowych, wraz z informacją o możliwości zażądania przedstawienia sposobu kalkulacji tej opłaty. Na żądanie podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci przedsiębiorstwo sieciowe zobowiązane jest przekazać w terminie 14 dni informację o sposobie kalkulacji opłaty z wyszczególnieniem przyjętych istotnych elementów nakładów inwestycyjnych.
Skargi dotyczące odmów wydania warunków przyłączenia czy sposobu realizacji umów o przyłączenie przez przedsiębiorstwa energetyczne inwestorzy mogą kierować do URE. Regulator informuje, że otrzymywane przez niego skargi w tym zakresie dotyczyły w zeszłym roku głównie braku dotrzymania przez OSD zobowiązań umownych w zakresie terminów realizacji przyłączeń do sieci, opóźnień w przyłączaniu mikroinstalacji na zgłoszenie oraz technicznych i prawnych aspektów realizacji procesu przyłączenia do sieci, jak również wysokości opłaty za przyłączenie.
W odpowiedzi na otrzymywane skargi URE miał udzielać wyjaśnień i wskazywać możliwe sposoby rozwiązania problemu – m.in. poprzez skorzystanie z pomocy koordynatora ds. negocjacji działającego przy Prezesie URE czy skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Urząd informuje, że podejmowane przez niego interwencje w wybranych przypadkach prowadziły do zmiany pierwotnego stanowiska OSD.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jeszcze niech podadzą liczbę wniosków bez rozpatrzenia, bo im się moc hybryd nie podobała z ich kalkulatorkiem
Nie chcą OZE, wróćmy do węgla i gazu.
odmowy dotyczyly 85 GW, Polsce potrzebna jest taka moc?
Do Arcel: źródlo danych?
arcel
Mamy wydanych WP na jakieś 80GW, których nikt nie chce budować bo nie mamy co zrobić z energia (nie ma zużycia, a nie, że sieć nie odbiera) z tych 30GW które są przyłączone. W jakim celu pisane są takie bajki jak w tym artykule? Może na zlecenie Putina żeby destabilizować syruacje?