Fælledby: Najnowsza dzielnica Kopenhagi zasilana słońcem

W Kopenhadze powstaje unikalna dzielnica, w której dachy domów będą aktywnie zasilać mieszkańców w energię elektryczną. Na terenie osiedla powstanie centralny magazyn energii.
W kopenhaskiej dzielnicy Fælledby powstaje obecnie największa wspólnota energetyczna w Danii, która łączy lokalną produkcję energii słonecznej, magazynowanie energii i architekturę przyjazną środowisku.
Projekt obejmie ponad 30 tys. m2 dachów solarnych o łącznej mocy około 4 MW. Wykorzystana zostanie zarówno fotowoltaika zintegrowana z budynkami (BIPV) w formie fotowoltaicznych dachówek, jak i fotowoltaika na dachach płaskich (BAPV) .
Dachy, które produkują energię i wyglądają dobrze
Za dostarczenie i instalację rozwiązań fotowoltaicznych odpowiada założona w 2019 r. duńska firma Solartag, która specjalizuje się w wykonawstwie dachów solarnych. Na potrzeby tej inwestycji firma przygotowała showroom, w którym klienci mogą na miejscu zapoznać się z oferowanymi produktami.
W inwestycji zostaną wykorzystane moduły fotowoltaiczne oparte są na technologii krzemowej, które nie tylko produkują energię, ale jednocześnie zastępują tradycyjne pokrycia dachowe, redukując zużycie materiałów i ślad węglowy budynków. Dzięki zdolności do wytwarzania zielonej energii dachy Solartag mają osiągać punkt równowagi emisji CO2 po zaledwie kilku latach użytkowania.
Na bazie karty katalogowej zamieszczonej na stronie producenta wiemy, że flagowy produkt Solartag to moduł BIPV o mocy 71 Wp, wykonany z czarnych ogniw monokrystalicznych PERC. Pojedynczy moduł ma wymiary 1160 x 435 x 5,8 mm przy masie 14,2 kg/m2, co czyni go rozwiązaniem łatwym do zintegrowania z konstrukcją budynku.
Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 9,63%, z kolej prąd zwarcia (Isc) jest równy 9,06 A. Współczynnik temperaturowy mocy, określający spadek wydajności modułu, kiedy temperatura jego pracy przekroczy 25. st. C, wynosi -0,37%/ st. C. Powierzchnia paneli wykonana jest z satynowego szkła hartowanego o niskiej refleksyjności, co zapewnia matowy wygląd i ograniczenie odblasków – kluczowe w projektach BIPV, gdzie liczy się estetyka i bezpieczeństwo. Moduły Solartag mają być odporne na warunki atmosferyczne w szerokim zakresie temperatur – od -40 do +50 st. C. Producent zapewnia 25-letnią gwarancję wydajności modułów.
Centralny magazyn energii
Inwestycja, która docelowo będzie miejscem zamieszkania dla nawet 6 tys. osób, zostanie wyposażona w centralny magazyn energii o docelowej pojemności 4,5 MWh. Systemem zarządzać będzie jeden operator wspólnoty. Celem wdrożenia tego rozwiązania jest maksymalizacja lokalnego zużycia energii. Szacuje się, że 60–70% produkcji energii z fotowoltaiki zostanie zużytej w obrębie dzielnicy, zasilając mieszkania, szkoły i infrastrukturę publiczną. Nadwyżki energii będą magazynowane lub przekazywane do sieci na zasadach rynkowych.
Największy projekt BIPV w Danii
Solartag ma już doświadczenie w realizacji projektów na dużą skalę. Trwa właśnie finalizacja konwersji 7,5 tys. m2 dachu na zintegrowane pokrycie fotowoltaiczne w kompleksie Station Park w duńskim mieście Glostrup, który mieści m.in. sąd, duńską służbę penitencjarną i Agencję Żywności.
To największy tego typu projekt BIPV w całej Skandynawii. Realizacja trwała ponad 13 miesięcy, a zakres prac obejmował nie tylko wymianę dachu cynkowego na solarny, ale też modernizację świetlików i oświetlenia dziennego. Jak podkreśla Solartag, ten projekt jest przykładem na to, jak technologie zintegrowanej energii słonecznej mogą stać się integralnym elementem nowoczesnej renowacji.
Na poniższym filmie widać inną realizację firmy Solartag z wykorzystaniem jej solarnych dachówek:
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.