REKLAMA
 
REKLAMA

Ostatni producent szkła solarnego w Europie ogłosił upadłość

Ostatni producent szkła solarnego w Europie ogłosił upadłość
Fot. Pixabay - Jacob Totolhua

Ostatni europejski producent szkła solarnego kończy działalność. Zlokalizowana we wschodnich Niemczech fabryka należąca do indyjskiej spółki Borosil Renewables zostanie zamknięta.

Borosil Renewables poinformował, że jego niemiecka spółka zależna, GMB Glasmanufaktur Brandenburg, złożyła wniosek o upadłość na podstawie niemieckiego kodeksu upadłościowego do sądu rejonowego w Cottbus. Działalność GMB będzie teraz nadzorowana przez wyznaczonego przez sąd syndyka.

Firma skoncentruje się na dynamicznie rozwijającym się rynku indyjskim. Zamknięcie niemieckiej fabryki ma pozwolić na lepsze wykorzystanie środków tam, gdzie – zdaniem spółki – warunki do rozwoju przemysłu solarnego są znacznie bardziej sprzyjające.

REKLAMA

Borosil przejął GMB w 2022 r., chcąc rozszerzyć swoją obecność w Europie i uniezależnić produkcję od jednego regionu. Jak wylicza firma, do dziś inwestycje w niemiecką fabrykę wyniosły 27 mln euro.

Problemy europejskiego przemysłu solarnego

Jak wyjaśnia producent, decyzja o zamknięciu produkcji w Europie jest spowodowana poważnymi trudnościami finansowymi. Wynikają one z konieczności konkurowania z tanim importem z Chin oraz gwałtownego spadku zapotrzebowania na szkło solarne w Europie.

GMB Glasmanufaktur Brandenburg, z dzienną zdolnością produkcyjną wynoszącą 350 ton, zaopatrywał europejskich producentów modułów fotowoltaicznych. Jednak w ostatnim roku chińscy producenci zalali europejski rynek tanimi panelami słonecznymi i szkłem solarnym, stosując dumpingowe ceny. Powodowało to gwałtowny spadek popytu i presję na obniżkę cen. To poskutkowało zamknięciami zakładów produkcyjnych firm z branży fotowoltaicznej w Europie, w tym niemieckich fabryk firmy Meyer Burger, która jeszcze kilka lat temu planowała ekspansję na rynku fotowoltaicznym, zapowiadając odbudowę europejskiego przemysłu PV.

REKLAMA

Borosil zaznaczył, że decyzja o upadłości została podjęta po długim okresie pogarszających się warunków rynkowych w europejskim przemyśle solarnym. Pomimo prób utrzymania działalności, w tym zmian operacyjnych i finansowego wsparcia, spółka uznała, że brak wsparcia ze strony Unii Europejskiej oraz niemieckich władz uniemożliwia dalsze finansowanie przynoszącego straty niemieckiego zakładu.

Indyjski przemysł PV na fali

Decyzja o zamknięciu działalności w Niemczech oznacza dla Borosil zwrot w stronę rodzimego rynku, gdzie obserwuje się dynamiczny wzrost zapotrzebowania na szkło solarne. W Indiach wprowadzono pięcioletnie cła antydumpingowe na import szkła solarnego z Chin i Wietnamu, obowiązujące od grudnia 2024 r. Według spółki działania te przyczyniły się do wzrostu cen szkła o 28% w czwartym kwartale roku finansowego 2025.

Borosil zapowiedział w Indiach zwiększenie mocy produkcyjnych o dodatkowe 600 ton dziennie poprzez budowę dwóch nowych pieców. Łączna inwestycja w ten projekt ma wynieść około 9,5 mld rupii indyjskich (około 114,5 mln dolarów) i zwiększy obecne moce produkcyjne o 60%.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne