Pierwszy parlament w całości zasilany energią z PV

Pierwszy parlament w całości zasilany energią z PV
Fot. Mountain Ash, flickr cc

Fotowoltaikw w całości zaspokaja zapotrzebowanie na energię infrastruktury pakistańskiego parlamentu. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Budowa elektrowni fotowoltaicznych w Pakistanie, dzięki którym parlament w Islamabadzie będzie w całości zasilany zieloną energią, to efekt współpracy Pakistanu z Chinami, które sfinansowały inwestycje w PV.

Potencjał wszystkich instalacji PV zrealizowanych w Pakistanie z udziałem chińskiego kapitału wynosi 80 MW. Odbiorcą większości produkowanej przez nie energii jest pakistański parlament.

REKLAMA

Koszt tych inwestycji szacuje się na 53 mln dolarów. Oszczędności na energii dzięki uruchomieniu własnej produkcji z fotowoltaiki szacuje się na około 1 mln dolarów rocznie.

REKLAMA

W ubiegłym roku tylko na dachu pakistańskiego parlamentu uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o mocy 1 MW, które mają produkować w skali roku około 1,6 GWh energii elektrycznej.

Pakistański parlament dzięki uruchomieniu projektów fowoltaicznych, których realizację sfinansowali Chińczycy, staje się pierwszym parlamentem na świecie, który jest w całości zasilany energią z PV.

W marcu ubiegłego roku instalację fotowoltaiczną o mocy 450 kW zamontowano na dachu parlamentu w Izraelu. Ta instalacja zaspokaja 10 proc. zapotrzebowania na energię Knessetu, a oszczędności na energii niekupionej z sieci szacuje się na ponad 76 tys. dolarów rocznie. 

gramwzielone.pl