Japonia obniży taryfy gwarantowane

Japonia obniży taryfy gwarantowane
Fot. Reginald Pentinio, flickr cc

Japoński rynek fotowoltaiczny wszedł w szybką fazę rozwoju kilka lat temu dzięki wprowadzeniu systemu taryf gwarantowanych dla producentów zielonej energii. Rozwój japońskiego sektora PV, który po tym nastąpił, przełożył się na spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych. Tak japoński rząd tłumaczy plan obniżenia wysokości taryf gwarantowanych dla nowych projektów fotowoltaicznych.

Zmiany, które zaproponował ostatnio japoński rząd i które obowiązywałyby instalacje fotowoltaiczne uruchamiane w obowiązującym w Japonii roku fiskalnym 2016, zakładają obniżenie taryfy gwarantowanej – np. w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW o 11 proc. – z 27 JPY/kWh do 24 JPY/kWh (ok. 0,21 USD/kWh). Nowe taryfy miałyby wejść w życie z początkiem kwietnia br. Mniejsze cięcia taryf miałyby zostać zastosowane w przypadku systemów PV o niższej mocy.

Przyjęcie nowych stawek, które zaproponowało japońskie ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu, wymaga teraz finalnej akceptacji rządu w Tokio. Jak wskazuje japońskie ministerstwo gospodarki, proponowane obniżenie taryfy odzwierciedla zanotowany w Japonii spadek kosztów inwestycji w systemy fotowoltaiczne.  

REKLAMA

Jednocześnie japońskie władze zdecydowały o pozostawieniu taryf gwarantowanych dla pozostałych OZE na niezmienionym poziomie.

Zgodnie z zasadami japońskiego systemu taryf gwarantowanych, instalacje fotowoltaiczne uruchomione wcześniej mają zachować przyznaną im w momencie uruchomienia taryfę gwarantowaną na okres 20 lat.

REKLAMA

Jak wynika z ostatnich danych japońskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej, w roku fiskalnym 2015 sprzedaż modułów fotowoltaicznych w Japonii spadła o 21 proc. w ujęciu rok do roku. Malejący popyt już przełożył się na decyzję o zmniejszeniu produkcji ogniw fotowoltaicznych przez czołowego japońskiego producenta ogniw i modułów – firmę Panasonic.

Mimo planów obniżenia taryf gwarantowanych Bloomberg New Energy Finance przedstawił ostatnio prognozę, zgodnie z którą w Japonii w tym roku miałyby powstać instalacje fotowoltaiczne o mocy aż 13,2 GW – 14,3 GW, a spowolnienie ma czekać japoński rynek dopiero w roku 2017, w którym BNEF prognozuje przyłączenie do sieci od 9,8 GW do 12,4 GW nowych instalacji PV.

W ubiegłym roku Japończycy uruchomili instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 12,3 GW, dzięki czemu Japonia była drugim po Chinach największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie pod względem instalacji wykonanych w 2015 r. Rok wcześniej w Japonii powstały instalacje PV o łącznej mocy 10,3 GW, a w roku 2013 – 7,1 GW.

BNEF wskazuje, że rynek fotowoltaiczny w Japonii może zacząć hamować w przyszłym rok ze względu na problemy z podażą gruntów oraz limitami na przyłączenie nowych mocy do sieci.

W ostatnim czasie zaczęły pojawiać się ponadto informacje o planowanym wprowadzeniu przez Tokio systemu aukcyjnego, który od 2017 r. miałby objąć sektor dużych przemysłowych farm fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl