43,4 proc. Nowy rekord sprawności skoncentrowanej fotowoltaiki

43,4 proc. Nowy rekord sprawności skoncentrowanej fotowoltaiki
Fot. Fraunhofer ISE

Maksymalna, teoretyczna sprawność tradycyjnych krystalicznych modułów fotowoltaicznych to niewiele ponad 30 proc. Tą granicę udaje się przekroczyć, i to znacznie, w przypadku technologii skoncentrowanej fotowoltaiki (CPV). Kolejny rekord sprawności w tym zakresie należy do niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE.

Fraunhofer ISE poinformował o ustanowieniu rekordowej sprawności skoncentrowanego modułu fotowoltaicznego na poziomie 43,4 proc. W module, na którym odnotowano rekordową sprawność, wykorzystano ogniwa PV w technologii czterozłączowej (four-junction).

Jak zapewnia niemiecki instytut, technologia CPV nadal oferuje większe możliwości i możliwe jest poprawienie tego wyniku.

REKLAMA

W czerwcu ubiegłego roku francuska firma Soitec poinformowała o osiągnięciu sprawności CPV 38,9 proc. (+/- 0,9 proc.) na poziomie modułu fotowoltaicznego wykonanego również z ogniw w technologii four-junction. Francuzi informowali, że wykorzystano w nim skoncentrowane ogniwa o rekordowej sprawności 46 proc. Powierzchnia apertury modułu wykonanego przez Soitec wyniosła 812 cm2 i zastosowano w nim 36 soczewek skupiających promieniowanie słoneczne.

REKLAMA

O osiągnięciu rekordowej sprawności ogniwa skoncentrowanego, wykonanego z wykorzystaniem soczewek Fresnela, na poziomie 46 proc., Soitec informował w grudniu 2014 r.

O szczegółach budowy nowego skoncentrowanego modułu fotowoltaicznego naukowcy z Fraunhofer ISE mają poinformować podczas międzynarodowej konferencji na temat CPV, która odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2016 r. we Freiburgu. Link do strony konferencji CPV-12.

Rekordowe sprawności tradycyjnych krzemowych modułów fotowoltaicznych przekraczają już 22 proc. W tym tygodniu o ustanowieniu nowego rekordu sprawności modułu monokrystalicznegona poziomie 22,8 proc. poinformował amerykański producent SunPower. Więcej na ten temat w artykule: Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

gramwzielone.pl