Polacy aresztowani przy kradzieży paneli fotowoltaicznych w Niemczech

Polacy aresztowani przy kradzieży paneli fotowoltaicznych w Niemczech
Fot. Oregon DOT, flickr cc

Niemiecka policja aresztowała grupę z Polski zajmującą się kradzieżą paneli i inwerterów fotowoltaicznych, która działała m.in. na terenie landów Brandenburgia, Bawaria i Hesja. 

Specjalna jednostka powołana przez niemiecką i polską policję aresztowała Polaków, którzy zajmowali się kradzieżą na terenie Niemiec urządzeń wykorzystywanych w instalacjach fotowoltaicznych.

W ostatnią niedzielę ta grupa próbowała ukraść sprzęt z farmy fotowoltaicznej w Busek, w Hesji, którego wartość wyceniono na 50 tys. euro, jednak została złapana na gorącym uczynku przez niemiecką policję. W autach oskarżonych o kradzież znaleziono m.in. 24 zdemontowane inwertery.

REKLAMA

PV Magazine podaje że, ta grupa złodziei paneli fotowoltaicznych odpowiada za co najmniej 22 kradzieże z instalacji PV w Niemczech. W grupie aresztowanych są Polacy w wieku od 18 do 39 lat.

REKLAMA

PV Magazine dodaje, że w ubiegłym roku tylko w graniczącej z Polską Brandenburgii odnotowano kradzieże z ponad 60 instalacji fotowoltaicznych, a w tym roku ta liczba wynosi już ponad 20. Niektóre instalacje okradano w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie, a za każdym razem wartość kradzionego sprzętu wyceniano przynajmniej na 50 tys. euro.

W ubiegłym roku policja z Brandenburgii utworzyła specjalną jednostkę o nazwie Helios, która zajęła się sprawą okradania farm fotowoltaicznych i która nawiązała w tym celu współpracę z polską policją. Jednym z efektów jej pracy były aresztowania złodziei modułów fotowoltaicznych w woj. lubuskim.

Składającej się z 11 osób grupie złodziei urządzeń fotowoltaicznych, mieszkańców lubuskiej gminy Sulechów, postawiono zarzuty kradzieży, których wartość oceniono na 500 tys. euro. 

Niemiecka policja wskazuje, że panele i inwertery fotowoltaiczne kradzione z farm fotowoltaicznych w Niemczech są następnie dystrybuowane na terenie Polski. 

gramwzielone.pl