Mieszkańcy trzech gmin z woj. kujawsko-pomorskiego zobaczą jak działa PV

Mieszkańcy trzech gmin z woj. kujawsko-pomorskiego zobaczą jak działa PV
Instalacja fotowoltaiczna na dachu urzędu gminy Kowal. Fot. aleo solar

Na dachach budynków zarządzanych przez trzy gminy z województwa kujawsko-pomorskiego zamontowano instalacje fotowoltaiczne, a wizytujący gminne instytucje mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić poziom produkcji energii.

W pilotażowym projekcie, którego celem jest popularyzacja fotowoltaiki, na terenie gmin Choceń, Kowal i Lubraniec zamontowano trzy mikroinstalacje fotowoltaiczne, każda o mocy 3 kWp. Projekt został sfinansowany w całości ze środków partnerów biorących udział w projekcie, a ich beneficjentem będą zarządcy budynków, na których zostały zamontowane i w których dzięki temu spadnie pobór energii z sieci.

Instalacje zostały uruchomione w ubiegłym miesiącu i będą zasilały w energię budynki, na których zostały zamontowane – budynek Choceńskiego Centrum Kultury i Biblioteki, urząd gminy w Kowalu, a także urząd miejski w Lubrańcu. W tych obiektach informacje o instalacjach oraz bieżące parametry ich pracy są wyświetlane na specjalnych telebimach.

REKLAMA

Produkcję energii można śledzić również on-line, dzięki platformie udostępnionej przez producenta optymalizatorów do instalacji fotowoltaicznych SolarEdge (dane on-line dla: ChoceńKowalLubraniec).

REKLAMA

Instalacje zostały wykonane bez dofinansowania przez firmę PV Expert Maripa. Moduły fotowoltaiczne do projektu dostarczyła niemiecka firma Aleo Solar, która swój zakład produkcyjny posiada w Prenzlau w Brandenburgii, 50 km od Szczecina. W instalacjach wykorzystano moduły monokrystaliczne o jednostkowej mocy 300 Wp z serii S19 HE, a falowniki z optymalizatorami mocy dostarczył SolarEdge.

Aleo to czołowy producent modułów fotowoltaicznych w Niemczech i Europie, dysponujący liniami produkcyjnymi o potencjale 320 MW. Obecnie wysiłki firmy skupiają się na włączeniu do oferty nowego modułu w wersji glass-glass, który ma się charakteryzować większą wytrzymałością i dłuższą żywotnością. Aleo oferuje na niego gwarancję mocy na 30 lat oraz gwarancję produktową na 15 lat, podczas gdy na inne moduły Aleo jest oferowana gwarancja odpowiednio na 25 i 10 lat. W planach firmy jest też uruchomienie produkcji ogniw fotowoltaicznych, które na razie Aleo importuje z Tajwanu, gdzie produkują je spółki z grupy Sino American Silicon Products, do której należy również niemiecki producent. Firma działa na rynku fotowoltaicznym od 2001 r., a wcześniej należała do grupy Bosch. 

Produkcja energii z instalacji na dachu budynku Choceńskiego Centrum Kultury i Biblioteki w Choceniu w dniach 12-18 kwietnia br. (źródło: SolarEdge):

red. gramwzielone.pl