Deutsche Bank zapowiada spadek cen modułów PV

Deutsche Bank zapowiada spadek cen modułów PV
Fot. Gramwzielone.pl (c)

Globalna branża producentów modułów fotowoltaicznych wchodzi, zdaniem kolejnych analityków, w fazę nadpodaży, co może prowadzić do spadku cen oferowanych przez nią produktów.

Analityk Deutsche Bank Vishal Shah prognozuje rynkową nadpodaż modułów fotowoltaicznych, którą w stosunku do popytu w drugiej połowie br. oraz w przyszłym roku szacuje na 16 proc. Jego zdaniem ta nadpodaż powinna utrzymać się do połowy przyszłego roku.

W analizie bieżącej sytuacji na rynku fotowoltaicznym analityk DB zakłada, że w efekcie nadpodaży, ceny modułów fotowoltaicznych spadną na większości rynków do poziomów bliższych 0,4 USD/W, w porównaniu do wskazywanego przez niego, obecnego poziomu 0,45 – 0,5 USD/W.

REKLAMA

Rynkowa nadpodaż modułów ma wynikać m.in. ze spowolnienia inwestycji na chińskim rynku fotowoltaicznym wobec obniżenia z końcem I połowy br. taryf za sprzedaż energii z nowych instalacji. Dodatkowo wśród powodów nadpodaży analityk DB wymienia wolniejszy od zakładanego wcześniej rozwój rynku domowej fotowoltaiki w USA.

REKLAMA

Według Deutsche Bank, w tym roku na całym świecie powstanie rekordowy potencjał instalacji fotowoltaicznych na poziomie 72,8 GW wobec podawanego przez DB potencjału 53,7 GW systemów fowoltaicznych zamontowanych w ubiegłym roku. Natomiast na przyszły rok DB prognozuje wzrost zainstalowanego na całym świecie potencjału PV o 71,8 GW.

Ostatnio indyjska firma konsultingowa Mercom Capital, która specjalizuje się w analizach rynku fotowoltaicznego, poinformowała, że oferowane przez chińskich producentów w Indiach moduły fotowoltaiczne można kupić po średniej cenie około 0,39 USD/W. Mercom ocenił, że to najniższe ceny na świecie i są one efektem nadpodaży modułów, z którą obecnie boryka się wielu chińskich producentów.

Podobną, spotową cenę modułów fotowoltaicznych na poziomie 0,39 USD/W, która ma funkcjonować obecnie na rynku chińskim, wskazuje w swoim zestawieniu azjatycka firma konsultingowa EnergyTrend.

gramwzielone.pl