Tak niskiej oferty za energię z PV jeszcze nie było

Tak niskiej oferty za energię z PV jeszcze nie było
Q Cells press

Chińsko-japońskie konsorcjum złożyło rekordowo niską ofertę za sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej, która ma powstać na podstawie aukcji przeprowadzonej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W ramach aukcji organizowanej przez władze emiratu Abu Dhabi inwestorzy mogą ubiegać się o kontrakt na sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 350 MW.

Rekordowo niską ofertę za sprzedaż energii w ramach tej aukcji złożyło konsorcjum utworzone przez chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych Jinko Solar i japońską firmę Marubeni. Zaproponowana stawka za sprzedaż energii na poziomie zaledwie 0,0242 USD/kWh (około 0,09 PLN/kWh) to najniższa oferta, jaką do tej pory zaproponowano w odbywających się na całym świecie aukcjach dla PV.

REKLAMA

Poprzedni rekord należał do hiszpańskiej firmy Solarpack, która w ostatniej aukcji w Chile zaproponowała sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 120 MW po cenie 0,0291 USD/kWh. Zgodnie z wymogami tej aukcji, produkcja energii ma się rozpocząć najpóźniej w 2021 r. i potrwać do roku 2040. Deweloper zakłada uruchomienie produkcji wcześniej, już w roku 2019.

Wcześniej najniższą cenę zanotowano w przypadku kolejnej edycji aukcji dla ogromnego kompleksu fotowoltaicznego, który ma powstać w Dubaju i który ma docelowo osiągnąć moc 5 GW. W przypadku aukcji na 800 MW zaoferowano cenę 0,292 USD/kWh. W tym roku wyjątkowo niskąca enę na poziomie 0,0354 USD/kWh odnotowano ponadto w aukcji w Meksyku.

REKLAMA

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zdecydowanie stawiają na rozwój energetyki słonecznej.

W grudniu ubiegłego roku emir Dubaju Muhammad ibn Raszid Al Maktum uruchomił kolejny etap gigantycznej farmy solarnej – noszącej jego imię Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park – której moc w jednym miejscu ma osiągnąć do roku 2030 poziom aż 5 GW. Wartość tej inwestycji szacuje się na 50 mld dirhamów, czyli około 50 mld zł. Do 2017 r. moc tej farmy fotowoltaicznej ma wzrosnąć do 800 MW, a do roku 2020 – do 1000 MW. 

Aukcja w Abu Dhabi, w której złożono rekordowo niską ofertę za sprzedaż energii, przyciągnęła też m.in. arabski Masdar proponujący sprzedaż energii za 0,0253 USD/kWh czy konsorcjum RWE i B-Electric, które złożyło ofertę na poziomie 0,0291 USD/kWh.

Deweloper, który wygra aukcję i zrealizuje projekt, otrzyma 40 proc. udziałów w spółce celowej, a 60 proc. przypadnie lokalnemu operatorowi sieci ADWEA. 

red. gramwzielone.pl