Największa elektrownia PV w Szwajcarii powstała na carportach

Największa elektrownia PV w Szwajcarii powstała na carportach
Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 6,7 MW na carportach w Courgenay w Szwajcarii. Fot. Gefco

W miejscowości Courgenay uruchomiono jak dotąd największą w Szwajcarii elektrownię fotowoltaiczną. Co ciekawe, panele fotowoltaiczne umieszczono na zadaszeniach ogromnych parkingów, tzw. carportach.

Za inwestycją, która kosztowała 12 mln franków szwajcarskich, stoją firmy BKW działająca w obszarze energetyki i infrastruktury, Energie du Jura, centrum kompetencji ds. energii kantonu Jura, a także Gefco – firma specjalizująca się w logistyce dla przemysłu.  

Inwestycja, która została zrealizowana w Courgenay, w północno-zachodniej części Szwajcarii, polegała na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 6,7 MW. Ten potencjał ma się przekładać na roczną produkcję energii na poziomie 6,7 GWh. Taka ilość energii opowiada zapotrzebowaniu około 1550 gospodarstw domowych.

REKLAMA

Obecnie instalacja składa się z 23,8 tys. paneli fotowoltaicznych o powierzchni 43 tys. m2, porównywalnej do ponad czterech boisk piłkarskich.

REKLAMA

Produkcja energii w nowej elektrowni fotowoltaicznej w Courgenay powinna ograniczyć roczną emisję CO2 o 2400 ton. Inne korzyści z tej inwestycji to gromadzenie wody deszczowej i późniejsze jej wykorzystanie w okresie bez naturalnych opadów.

W ubiegłym roku w Szwajcarii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 300 MW, a łączny potencjał fotowoltaiki w Szwajcarii wzrósł do 1,35 GW. Szwajcarskie stowarzyszenie branży solarnej Swissolar szacuje, że w tym roku powinny powstać elektrownie PV o potencjale rzędu 800 MW.

Udział PV w szwajcarskim miksie energii w ubiegłym roku wyniósł około 2 proc. Produkcja energii w Szwajcarii jest zdominowana przez energetykę wodną z udziałem ok. 60 proc. w miksie wytwarzania.

red. gramwzielone.pl