Canadian Solar: ceny modułów PV spadną poniżej 0,3 USD/W
W tym roku jednym z najważniejszych trendów na rynku fotowoltaicznym jest wyraźny spadek cen modułów fotowoltaicznych. Chociaż taka sytuacja może być tylko chwilowa, jeden z czołowych producentów modułów PV zapewnia, że w przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego spadku cen.
W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o dużym spadku cen modułów fotowoltaicznych, które w przypadku rynku chińskiego czy indyjskiego mają wynosić już nawet przeciętnie około 0,35 USD/W.
W przypadku rynku amerykańskiego analizę kosztów modułów fotowoltaicznych i pozostałych kosztów inwestycji w fotowoltaikę ostatnio przedstawił Deutsche Bank, oceniając, że w III kwartale br. przeciętne ceny modułów w USA spadły do poziomu około 0,4 USD/W, a w kolejnych miesiącach mogą spaść jeszcze do 0,35 USD/W.
Jakie są tego przyczyny? Presja na obniżenie cen modułów miała powstać – według ocen analityków rynku solarnego – głównie na skutek obniżenia taryf za energię z PV na rynku chińskim, co miało spowodować spowolnienie inwestycyjne i wzrost zapasów u największych producentów modułów fotowoltaicznych, wśród których dominują firmy z Chin.
Jeden z czołowych chińskich producentów modułów fotowoltaicznych (chociaż nazwa może mylić), Canadian Solar, zapowiada, że ceny modułów w przyszłym roku mogą spaść jeszcze bardziej.
Cytowany przez EnergyTrend dr Guoqiang Xing z Canadian Solar ocenił podczas konferencji PV Conference and Exhibition of China, że w IV kwartale przyszłego roku ceny modułów fotowoltaicznych mogą spaść do poziomu nawet 0,29 USD/W, podczas gdy w I kwartale br. wynosiły średnio 0,41 USD/W.
Przedstawiciel Canadian Solar przypomniał, że jeszcze w 2011 r. przeciętna cena modułów fotowoltaicznych wynosiła 1,32 USD/W, a więc w ciągu ostatnich 5 lat spadła niemal o dolara.
Cytowany przez EnergyTrend dr Guoqiang Xing ocenił ponadto, że w przemyśle fotowoltaicznym jeszcze przez przynajmniej 10 lat dominującą rolę będzie odgrywać technologia krystaliczna – mimo, że w przypadku technologii ogniw i modułów cienkowarstwowych notowany jest nadal stały postęp jeśli chodzi o poprawę sprawności ogniw i modułów, jak i obniżanie kosztów wytwarzania.
Jako powód dalszego, zakładanego spadku kosztów modułów fotowoltaicznych przedstawiciel Canadian Solar podał postęp technologiczny. Tymczasem analitycy rynku PV wskazują, komentując mający miejsce w tym roku spadek cen modułów, że ta sytuacja jest efektem głównie powstałej nadpodaży modułów PV.
W ostatnim raporcie Deutsche Bank na temat rynku solarnego mogliśmy przeczytać, że na koniec I połowy br. przeciętne koszty produkcji u czołowych producentów modułów fotowoltaicznych wynosiły średnio 0,41 USD/W i były wyższe niż notowana na rynku, spotowa cena modułów.
Deutsche Bank policzył, że najniższe koszty – na poziomie ok. 0,376 USD/W – miały firmy JinkoSolar oraz właśnie Canadian Solar, podczas gdy najwyższy koszt produkcji zanotowano – w gronie największych producentów z Chin – w przypadku Yingli. DB podaje, że czołowi chińscy producenci mają zejść z przeciętnym kosztem produkcji w IV kwartale br. do około 0,33 USD/W.
red. gramwzielone.pl