Toyota Prius z ogniwami fotowoltaicznymi już w sprzedaży

Toyota Prius z ogniwami fotowoltaicznymi już w sprzedaży
Toyota Prius w wersji z ogniwami słonecznymi. Fot. Youtube

Nowa wersja hybrydowej Toyoty Prius jest pierwszym seryjnie produkowanym modelem samochodu, który jest wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne. 

Nowa Toyota Prius posiada na dachu ogniwa fotowoltaiczne, których zadaniem jest ładowanie w czasie jazdy dodatkowej baterii 24 Ah, dzięki której redukowane jest zapotrzebowanie na energię z głównej baterii. Dachowy panel fotowoltaiczny może ładować również główną baterię w czasie postoju.

Japoński koncern zapewnia, że w ciągu jednego dnia ogniwa fotowoltaiczne mogą wyprodukować energię w ilości wystarczającej do przejechania maksymalnie ok. 6,1 km, a przeciętnie – 2,9 km.

REKLAMA

Zasięg nowego Priusa wyłącznie na napędzie elektrycznym ma wynosić średnio 68,2 km.

REKLAMA

Testy ogniw fotowoltaicznych w hybrydowych Priusach Toyota prowadzi już od roku 2009, kiedy nawiązała współpracę z firmą Kyocera, montując wówczas na dachu testowych Priusów ogniwa o mocy 56 W.

Pierwsze hybrydy japońskiego koncernu trafiły do klientów już w roku 1997, a w styczniu br. sprzedaż tego rodzaju aut Toyoty przekroczyła 10 mln. Obecnie Japończycy oferują w sumie 33 model aut z napędem hybrydowym. Sprzedaż 15 mln hybryd Toyota chce osiągnąć w roku 2020.

Cel sprzedaży Priusów z ogniwami fotowoltaicznymi na dachu, który Toyota przyjęła dla rynku japońskiego, wynosi 2,5 tys. egzemplarzy miesięcznie. Cena nowego modelu na rynku japońskim ma wynosić od 3,3 mln JPY do 4,2 mln JPY ,czyli ok. 120 tys. PLN – 150 tys. PLN.

red. gramwzielone.pl