Kolejni chińscy producenci modułów PV poza porozumieniem cenowym

Kolejni chińscy producenci modułów PV poza porozumieniem cenowym
Fot. the summer of BRYAN, flickr cc

Komisja Europejska zasygnalizowała stopniowe wycofywanie się z restrykcji celnych w zakresie importu do Unii Europejskiej chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych. Póki co karne cła są jednak nadal stosowane, a grupa chińskich firm, które korzystają ze zwolnień w tym obszarze, po raz kolejny się kurczy.

Kolejni chińscy producenci modułów fotowoltaicznych zapowiedzieli wycofanie się z tzw. porozumienia cenowego, które uprawnia do importu do UE z pominięciem karnych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych, ale pod warunkiem zachowania minimalnej, wyznaczanej przez KE ceny importowanych produktów.

Wcześniej ze stosowanego od 2013 r. porozumienia cenowego w proteście przeciwko restrykcjom handlowym wycofało się kilkudziesięciu producentów – wśród nich najwięksi chińscy producenci. Dodatkowo Komisja Europejska sama wykluczyła z porozumienia cenowego wiele firm, w przypadku których unijni urzędnicy stwierdzili łamanie zasad importu – m.in. poprzez wysyłanie do Europy modułów poprzez inne.

REKLAMA

Teraz do grona firm, które same rezygnują z porozumienia cenowego, dołączają Talesun Solar, Jetion Solar, Hareon Solar oraz GCL Technology, co potwierdziła pod koniec ubiegłego tygodnia Bruksela.

REKLAMA

Wyjście tych firm z porozumienia cenowego oznacza, że na import produkowanych przez nich modułów fotowoltaicznych nałożone zostaną cła antydumpingowe w wysokości 53,4 proc. oraz cła antysubsydyjne w wysokości 11,5 proc.

Kilka tygodni temu Komisja Europejska poinformowała, że w wyniku przeprowadzonego dochodzenia przedłuży karne cła na 18 miesięcy. Jednocześnie KE zapowiedziała rozpoczęcie kolejnego dochodzenia, w którym pod lupę zostanie wzięta sytuacja na rynku w latach 2014-2016.

Bruksela zasygnalizowała ponadto chęć stopniowego łagodzenia restrykcji celnych, co ma ostatecznie prowadzić do wycofania się z ograniczeń w imporcie chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych na teren Unii Europejskiej.

red. gramwzielone.pl