Pierwsza ofiara nowej nadpodaży na rynku PV?

Pierwsza ofiara nowej nadpodaży na rynku PV?
Fot. Sunviva

Stosowane od kilku lat karne cła na import chińskich modułów fotowoltaicznych do USA, ani świetna kondycja amerykańskiego rynku solarnego nie pomogły firmie Sunviva, jednemu z największych amerykańskich producentów ogniw i modułów PV, który znalazł się na skraju bankructwa. 

Dwa tygodnie przed zgłoszeniem się do amerykańskiego sądu z wnioskiem o ochronę przed wierzycielami Sunviva bez zapowiedzi zwolniła 131 pracowników, zamykając swoją fabrykę w Michigan, w której produkowała moduły fotowoltaiczne na liniach o potencjale 200 MW.

Większościowym udziałowcem amerykańskiej firmy jest chiński koncern Shunfeng International Clean Energy, a wśród jej wierzycieli są m.in. Wacker Chemie, SunEdison Singapore, Hereaus, Lerri Solar, Centrotherm, Meyer Burger, DuPont, a także amerykański Departament Energii.

REKLAMA

W komunikacie zawartym we wniosku o sądową ochronę przed wierzycielami w ramach tzw. Chapter 11 Sunviva wskazuje na nadpodaż modułów na globalnym rynku solarnym oraz napływ do USA tanich ogniw i modułów PV.

Występująca na rynku fotowoltaicznym nadpodaż modułów, która pojawiła się w ubiegłym roku głównie u chińskich producentów, skutkowała notowanym w 2016 r. dużym spadkiem cen modułów fotowoltaicznych. To nie mogło pozostać bez wpływu na wyniki finansowe producentów modułów, a oficjalnie skarżyła się na nią produkująca moduły PV również w USA niemiecka firma SolarWorld.

REKLAMA

Z podobną sytuacją globalny rynek solarny miał zresztą do czynienia na początku tej dekady w obliczu intensywnego rozwoju chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, który skutkował upadkiem lub przejęciami czołowych producentów modułów fotowoltaicznych, którzy nie potrafili poradzić sobie z napływem tańszych modułów z Chin. Ucierpiały głównie firmy z Niemiec, ale ofiarą padła także amerykańska Solyndra. Mająca siedzibę w Kalifornii firma specjalizowała się w produkcji innowacyjnych, cylindrycznych paneli fotowoltaicznych w technologii CIGS.

W 2009 r. amerykański rząd przyznał Solyndrze preferencyjną pożyczkę w wysokości ponad 0,5 mld dolarów, a siedzibę firmy odwiedzali prezydent Barack Obama i ówczesny gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Jednak wkrótce potem, w roku 2011, Solyndra upadła.

Kancelaria prawna reprezentująca b. zarząd Solyndry podała w oświadczeniu, że powodem upadku firmy były praktyki dumpingowe stosowane przez chińskich producentów paneli fotowoltaicznych. 

Zgodnie z tzw. Chapter 11, amerykańskie firmy, które wpadły w kłopoty finansowe i nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań, mogą wystąpić o sądową ochronę przed wierzycielami, zobowiązując się jednocześnie do restrukturyzacji swojego biznesu. Wszczęte w efekcie postępowanie może prowadzić też do likwidacji firmy.

Największą firmą w USA, która skorzystała z tej ścieżki ochrony przed wierzycielami, był upadający w 2008 r. amerykański bank Lehman Brothers.

red. gramwzielone.pl