12,2 proc. sprawności modułu perowskitowego

12,2 proc. sprawności modułu perowskitowego
Fot. Solliance

Solliance, konsorcjum europejskich firm i instytutów naukowych, pochwaliło się nowymi osiągnięciami w pracach nad komercjalizacją perowskitów w fotowoltaice. To kolejny krok w kierunku szybkiego wprowadzenia na rynek tej nowej, atrakcyjnej i wydajnej technologii fotowoltaicznej zapewnia Solliance.

Solliance zaprezentowało moduł fotowoltaiczny z perowskitu, który wyprodukowano w procesie roll-to-roll (R2R) – jak zapewniają uczestnicy projektu – gotowym do wdrożenia do seryjnej produkcji. Sprawność modułu wynosi 12,2 proc., przy czym sprawność na poziomie samego ogniwa fotowoltaicznego zmierzono na 13,5 proc.

W przypadku całej serii modułów wydrukowanych w ramach projektu Solliance na elastycznych foliach i wytworzonych w różnych konfiguracjach, ich sprawność nie spadła poniżej 10 proc.

REKLAMA

Solliance zapewnia, że przy produkcji wykorzystano tanie materiały, a sam proces odbywał się w relatywnie niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 120 st. C, co daje podstawy do utrzymania niskich kosztów produkcji.

REKLAMA

Perowskity to prawdopodobnie najbardziej ekscytująca technologia solarna, która pojawiła się w ostatnich latach. Daje szansę na wysoką wydajność przy stosunkowo prostym procesie produkcji, tworząc potencjał dla tańszej, zielonej energii. Co więcej, można ją wykorzystać w formie cienkich, lekkich i potencjalnie częściowo przezroczystych modułów – komentuje Solliance.

Solliance podkreśla, że najważniejszymi wyzwaniami na drodze do komercjalizacji perowskitów w fotowoltaice jest zwiększenie rozmiarów modułów perowskitowych przy zachowaniu wysokiej sprawności, a także rozwiązanie problemu szybkiej degradacji.

Uczestnicy projektu Solliance zapewniają, że wkrótce dojdą do sprawności 15 proc. osiąganej na modułach wielkości 30×30 cm.

W skład Solliance wchodzą m.in. holenderskie instytuty ECN i TNO, belgijski imec, Holst Centre, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytety w Eindhoven, Hasselt oraz Delft. 

red. gramwzielone.pl