45 MW bez subsydiów

Fundusz Luxcara informuje o rozpoczęciu budowy w Hiszpanii farmy fotowoltaicznej o mocy 45 MWp, która zostanie zrealizowana mimo jakichkolwiek rządowych gwarancji odkupu energii. To kolejna wiadomość z Półwyspu Iberyjskiego na temat inwestycji w fotowoltaikę realizowaną poza publicznym systemem wsparcia.
Mający siedzibę w Hamburgu fundusz Luxcara poinformował o zakupie projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 45 MW, która powstanie w El Salobral w Andaluzji na południu Hiszpanii.
Farma fotowoltaiczna ma zostać podłączona do sieci w drugiej połowie tego roku, a produkowana energia trafi do niewymienionego z nazwy odbiorcy, z którym zawarto komercyjną umowę PPA.
Luxcara podkreśla, że ta inwestycja zostanie zrealizowana wyłącznie na warunkach rynkowych, bez jakichkolwiek gwarancji ze strony hiszpańskiego rządu.
Niemiecki fundusz obecnie zarządza portfelem elektrowni OZE o łącznej mocy około 1 GW, z czego 0,4 GW dotyczy fotowoltaiki. Wartość tych aktywów szacuje na około 2,3 mld euro.
Największe elektrownie fotowoltaiczne, którymi zarządza Luxcara, znajdują się w Brandenburgii. To trzy parki solarne o mocy odpowiednio 71 MW, 61 MW i 18 MW.
Projekt w El Salobral ma być kolejną farmą fotowoltaiczną w Hiszpanii, która powstanie bez jakichkolwiek publicznych subsydiów czy gwarancji odkupu energii.
Kilka tygodni temu brytyjski fundusz Foresight poinformował o rozpoczęciu budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 3,9 MW w Las Torres de Cotillas w hiszpańskim regionie Murcji. W skali roku ta farma fotowoltaiczna ma produkować około 7 GWh energii elektrycznej, która będzie sprzedawana w drodze komercyjnej, zawartej na 10 lat umowy PPA.
Brytyjski fundusz realizuje na Półwyspie Iberyjskim również inny, większy projekt fotowoltaiczny o mocy 7,2 MW, z którego energia ma być sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych. Chodzi o farmę fotowoltaiczną Vale Matanças, która powstanie w Alcácer do Sal, miejscowości położonej w portugalskim regionie Alentejo. Jej moc wyniesie 7,2 MW, a szacowany roczny uzysk energii to 12 GWh.
W tym miesiącu o uruchomieniu budowy innej portugalskiej farmy fotowoltaicznej poza rządowym systemem wsparcia poinformowała firma Axpo Iberia, która będzie odbierać energię z elektrowni PV o mocy 28,8 MW mającej powstać w pobliżu miasta Evora w regionie Alentejo. W tym wypadku podstawą do zakupu energii będzie również zawarta na10 lat komercyjna umowa PPA.
Plany budowy farm fotowoltaicznych bez subsydiów sygnalizują też deweloperzy w gorzej nasłonecznionych regionach Europy. Najaktywniejszy w tym zakresie jest działający głównie w Wielkiej Brytanii Wirsol, który ostatnio poinformował o zakupie dwóch dużych projektów fotowoltaicznych na Wyspach, które zostaną zrealizowane jeszcze w I połowie 2018 roku wyłącznie na zasadach rynkowych, dzięki zawartym umowom PPA. Więcej na ten temat w artykule: Na Wyspach powstaną farmy PV bez subsydiów. Dzięki umowom PPA.
red. gramwzielone.pl