45 MW bez subsydiów

45 MW bez subsydiów
Fot. Jeda Villa Bali, flickr cc

Fundusz Luxcara informuje o rozpoczęciu budowy w Hiszpanii farmy fotowoltaicznej o mocy 45 MWp, która zostanie zrealizowana mimo jakichkolwiek rządowych gwarancji odkupu energii. To kolejna wiadomość z Półwyspu Iberyjskiego na temat inwestycji w fotowoltaikę realizowaną poza publicznym systemem wsparcia.

Mający siedzibę w Hamburgu fundusz Luxcara poinformował o zakupie projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 45 MW, która powstanie w El Salobral w Andaluzji na południu Hiszpanii.

Farma fotowoltaiczna ma zostać podłączona do sieci w drugiej połowie tego roku, a produkowana energia trafi do niewymienionego z nazwy odbiorcy, z którym zawarto komercyjną umowę PPA.

REKLAMA

Luxcara podkreśla, że ta inwestycja zostanie zrealizowana wyłącznie na warunkach rynkowych, bez jakichkolwiek gwarancji ze strony hiszpańskiego rządu.

Niemiecki fundusz obecnie zarządza portfelem elektrowni OZE o łącznej mocy około 1 GW, z czego 0,4 GW dotyczy fotowoltaiki. Wartość tych aktywów szacuje na około 2,3 mld euro.

Największe elektrownie fotowoltaiczne, którymi zarządza Luxcara, znajdują się w Brandenburgii. To trzy parki solarne o mocy odpowiednio 71 MW, 61 MW i 18 MW.

REKLAMA

Projekt w El Salobral ma być kolejną farmą fotowoltaiczną w Hiszpanii, która powstanie bez jakichkolwiek publicznych subsydiów czy gwarancji odkupu energii.

Kilka tygodni temu brytyjski fundusz Foresight poinformował o rozpoczęciu budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 3,9 MW w Las Torres de Cotillas w hiszpańskim regionie Murcji. W skali roku ta farma fotowoltaiczna ma produkować około 7 GWh energii elektrycznej, która będzie sprzedawana w drodze komercyjnej, zawartej na 10 lat umowy PPA.

Brytyjski fundusz realizuje na Półwyspie Iberyjskim również inny, większy projekt fotowoltaiczny o mocy 7,2 MW, z którego energia ma być sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych. Chodzi o farmę fotowoltaiczną Vale Matanças, która powstanie w Alcácer do Sal, miejscowości położonej w portugalskim regionie Alentejo. Jej moc wyniesie 7,2 MW, a szacowany roczny uzysk energii to 12 GWh.

W tym miesiącu o uruchomieniu budowy innej portugalskiej farmy fotowoltaicznej poza rządowym systemem wsparcia poinformowała firma Axpo Iberia, która będzie odbierać energię z elektrowni PV o mocy 28,8 MW mającej powstać w pobliżu miasta Evora w regionie Alentejo. W tym wypadku podstawą do zakupu energii będzie również zawarta na10 lat komercyjna umowa PPA.

Plany budowy farm fotowoltaicznych bez subsydiów sygnalizują też deweloperzy w gorzej nasłonecznionych regionach Europy. Najaktywniejszy w tym zakresie jest działający głównie w Wielkiej Brytanii Wirsol, który ostatnio poinformował o zakupie dwóch dużych projektów fotowoltaicznych na Wyspach, które zostaną zrealizowane jeszcze w I połowie 2018 roku wyłącznie na zasadach rynkowych, dzięki zawartym umowom PPA. Więcej na ten temat w artykule: Na Wyspach powstaną farmy PV bez subsydiów. Dzięki umowom PPA.

red. gramwzielone.pl