Kanadyjczycy stawiają farmy fotowoltaiczne na Ukrainie

Kanadyjczycy stawiają farmy fotowoltaiczne na Ukrainie
Farma fotowoltaiczna o mocy 10,7 MW k. Nikopola. Fot. TIU Canada

Kanadyjski fundusz inwestycyjny TIU Canada zainwestuje w ukraińskim sektorze fotowoltaicznym w sumie 80 mln euro. Pierwsza, warta 10,5 mln euro farma fotowoltaiczna została właśnie oddana do użytku.

Chodzi o farmę fotowoltaiczną o mocy 10,7 MW, która powstała w pobliżu Nikopola w obwodzie dniepropetrowskim. Wiadomo, że ta inwestycja kosztowała 10,5 mln euro.

Wykonawcą tej instalacji była firma Helios Strategia, która zrealizowała dotąd elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 60 MW i która działa także na polskim rynku fotowoltaicznym, posiadając swój oddział we Wrocławiu.

REKLAMA

Produkcja energii zostanie objęta ukraińskim systemem taryf gwarantowanych, które dla tej inwestycji miał zatwierdzić ukraiński regulator NCER. Gwarantowana taryfa za energię ma przysługiwać do roku 2030.

Budowa kolejnych farm fotowoltaicznych ma ruszyć wiosną tego roku. Trzy powstaną w obwodzie mikołajowskim, a jedna w obwodzie chersońskim. W sumie TIU Canada chce zbudować na Ukrainie elektrownie PV o mocy 80 MW, a wartość inwestycji ma wynieść 80 mln euro.

TIU Canada należy do kanadyjskiego funduszu inwestycyjnego Refraction Asset Management (RAM), którego siedziba mieści się w Calgary.

Kanadyjczycy podkreślają, że inwestycje na Ukrainie realizują w ramach ukraińsko-kanadyjskiej umowy handlowej Canada-Ukraine Free Trade Agreement (CUFTA), która weszła w życie w kwietniu ubiegłego roku.

Ukraiński rynek fotowoltaiczny ostatnio znajduje się w fazie intensywnego rozwoju dzięki atrakcyjnym, obecnie najwyższym w Europie stawkom taryf gwarantowanych.

Dla instalacji fotowoltaicznych uruchamianych w latach 2017-19 taryfa za sprzedaż energii na Ukrainie ma wynosić ok. 0,15 EUR/kWh.

REKLAMA

Wysokie taryfy muszą po części zrekompensować inwestorom wyższe ryzyko polityczne i gospodarcze, które przekłada się na znacznie wyższy koszt kapitału niż osiągalny w krajach Unii Europejskiej.

IB Centre, organizator kijowskich targów Sustainable Energy Forum & Exhibition of Eastern Europe SEF, podaje, że w I połowie 2017 r. na Ukrainie powstało 79 elektrowni OZE o łącznej mocy 182,7 MW.

Dzięki inwestycjom zrealizowanym w I połowie 2017 r., których wartość ocenia się na 210 mln dolarów, potencjał odnawialnych źródeł energii na koniec I połowy 2017 r. na Ukrainie wzrósł do 1461,7 MW.

Największy udział w inwestycjach na ukraińskim rynku OZE w pierwszej połowie 2017 roku miała energetyka fotowoltaiczna. W tym czasie do sieci przyłączono 67 elektrowni PV o mocy 132 MW.

Ukraińska agencja rządowa SAEE, która odpowiada za działania związane z efektywnością energetyczną, podaje z kolei, że w 2016 roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 99,1 MW. To niemal 10-krotnie lepszy wynik niż osiągnięty w 2015 r.

Największy park fotowoltaiczny na Ukrainie ma powstać w okolicach Czarnobyla. Budową elektrowni fotowoltaicznych, które docelowo mają dać moc rzędu 1 GW, zainteresowani są m.in. inwestorzy z Chin czy francuski koncern EDF, a pierwszą instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW oddał tam do użytku deweloper Rodina współpracujący z niemiecką firma Enerparc.

Kijów chce, aby do roku 2035 udział OZE w ukraińskim miksie energetycznym wzrósł do 25 proc., przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

Farma fotowoltaiczna o mocy 10,7 MW k. Nikopola. Fot. TIU Canada.

red. gramwzielone.pl