SolarEdge zaoferuje nowy falownik z zasilaniem awaryjnym

SolarEdge zaoferuje nowy falownik z zasilaniem awaryjnym
Fot. SolarEdge

Wywodzący się z Izraela lider w produkcji optymalizatorów mocy i falowników fotowoltaicznych wdroży na rynek europejski, w tym także w Polsce, nowy falownik, który ma optymalizować konsumpcję energii wytworzonej z fotowoltaiki, w tym przechowanej w domowym magazynie energii, ale także posiada funkcję zasilania awaryjnego.

Jakie są zalety nowego urządzenia o nazwie StorEdge, które zaoferuje izraelska firma? To przede wszystkim jedno urządzenie obsługujące instalację fotowoltaiczną, magazyn energii (jest kompatybilne z bateriami RESU producenta LG Chem), a także posiadające funkcję zasilania awaryjnego w czasie przerw w dostawach energii, co zwiększa bezpieczeństwo energetyczne.

SolarEdge podkreśla, że nowy inwerter został zaprojektowany tak, aby wyeliminować wysokie napięcia i prądy podczas instalacji, konserwacji oraz podczas akcji ratowniczych.

REKLAMA

Nowy falownik ma również maksymalizować własną konsumpcję energii z fotowoltaiki, w tym z wykorzystaniem baterii w okresach braku produkcji energii z PV.

Urządzenie posiada wbudowany monitoring statusu baterii, produkcji z PV, zasilania awaryjnego oraz danych o konsumpcji, zarówno z sieci jak i z baterii, a także danych o ilości energii oddanej do sieci.

Nowy falownik ma być dostępny w Polsce w tym samym czasie, w którym pojawi się również w innych europejskich krajach.

Z uwagi na fakt, że spełnia on restrykcyjne wymagania niemieckie, z powodzeniem będzie mógł być montowany w Polsce, gdzie obecnie brak jest regulacji w tym zakresie, ale spełnienie norm niemieckich zapewnia, że praca w trybie backup nie będzie w żaden sposób wpływać na sieć – komentuje Michał Marona z SolarEdge.

REKLAMA

Mimo dostosowania do niemieckich norm współpracy z siecią, wdrożenie tego urządzenia na polski rynek może napotkać na bariery wynikające z nowych wymagań IRiESD, które od 1 kwietnia br. chcą wprowadzić operatorzy sieci dystrybucyjnych w zakresie mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Jednym z proponowanych przez OSD wymogów jest ograniczenie możliwości przyłączania mikroinstalacji w przedziale mocy 3-40 kW tylko z zastosowaniem falowników trójfazowych (jedno- bądź trójfazowe urządzenia będzie można stosować do maksymalnej mocy 3 kW).

SolarEdge chce wkrótce zaoferować na naszym rynku także inne nowości. Chodzi o kompaktowe, lekkie falowniki o mocach rzędu 1 kW, 1,5 kW lub 2 kW, które mają być dostępne na początku drugiego kwartału br., a także o falowniki z funkcją ładowania samochodów elektrycznych, które na razie są dostępne tylko w USA, ale w drugiej połowie 2018 r. mają być oferowane również w Europie.

Ostatnio firma z Izraela pochwaliła się świetnymi wynikami sprzedaży za 2017 rok, w którym wypracowała przychody na 607 mln dolarów, czyli o 24 proc. wyższe niż w roku 2016. W ubiegłym roku izraelska firma sprzedała urządzenia odpowiadające potencjałowi 2,5 GW(AC).

Przeciętna, całoroczna marża wyniosła 35,4 proc. wobec średniej marży 32,8 proc. w roku 2016.

Zysk operacyjny w ujęciu GAAP wyniósł 91,1 mln dolarów i był wyższy o 28 proc. niż rok wcześniej.

red. gramwzielone.pl