Energa ma problem z przyłączaniem mikroinstalacji. Brakuje liczników
Część prosumentów i instalatorów chcących przyłączyć dla nich mikroinstalacje OZE na obszarze systemu dystrybucyjnego zarządzanego przez spółkę Energa-Operator, musi uzbroić się w cierpliwość.
Instalatorzy OZE z obszaru systemu dystrybucyjnego zarządzanego przez Energa-Operator informują o problemie z przyłączaniem do sieci mikroinstalacji OZE.
O ile zgodnie z prawem taki proces, realizowany w trybie na zgłoszenie, powinien zakończyć się w terminie 30 dni od potwierdzenia przyjęcia kompletnego zgłoszenia przez OSD, obecnie przyłączenie mikroinstalacji do sieci Energa-Operator może trwać dłużej.
Jak informuje Energa-Operator, powód opóźnień w przyłączaniu mikroinstalacji to brak liczników dwukierunkowych, które są niezbędne do wykonania przyłączenia, a taki stan rzeczy ma potrwać do zrealizowania dostawy kolejnych liczników.
Energa szacuje jednocześnie, że przyłączenie mikroinstalacji może opóźnić się w niektórych przypadkach przynajmniej do drugiej połowy czerwca.
Do tej kwestii ustosunkowało się biuro prasowe spółki w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl.
– Opisana sytuacja jest incydentalna i traktowana przez Energa-Operator SA w kategorii błędu ludzkiego, który wyjaśniamy. Obecnie stan magazynowy to tysiące liczników (w tym liczniki dwukierunkowe). Liczniki są na wyposażeniu każdego z oddziałów spółki. Na bieżąco są one wykorzystywane w przypadku zgłoszenia przez prosumenta potrzeby realizacji – poinformowała Katarzyna Kołodziejska, rzecznik prasowy spółki.
Zgodnie z prawem w przypadku odmowy przyłączenia mikroinstalacji przez OSD czy nieprzyłączenia jej pomimo upływu wyznaczonego czasu, czyli w ciągu 30 dni od przyjęcia zgłoszenia, czy bezzasadnego ograniczenia dostawy energii lub odłączenia mikroinstalacji, można zwrócić się do terenowego oddziału Urzędu Regulacji Energetyki, przy czym URE nie zajmuje się sporami dotyczącymi już podpisanych umów.
Co do zasady, po przeprowadzeniu postępowania, prezes URE ma wydać postanowienie, określając w nim, na jakich zasadach można rozpocząć lub wznowić dostawy do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu.
W przypadku niezaakceptowania wniosków URE można odwołać się do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W czwartym kwartale 2017 r. Energa Operator przyłączyła do sieci w trybie na zgłoszenie 557 mikroinstalacji o łącznej mocy 4,259 MW. W tym przyłączono 553 mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy 4,197 MW, z czego 546 przyłączenia na 4,019 GW zrealizowano w sieci niskiego napięcia, a 7 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 178 kW przyłączono do sieci średniego napięcia.
W ostatnim kwartale 2017 r. Energa-Operator przyłączyła też 9 źródeł OZE o łącznej mocy 10,5 MW zrealizowanych w standardowym procesie przyłączeniowym.
W całym 2017 roku Energa-Operator przyłączyła 2245 mikroinstalacji o łącznej mocy 16,76 MW, przyłączając również 18 większych źródeł OZE o mocy 16,04 MW.
Wcześniej, na koniec 2016 r. do sieci tego OSD przyłączonych było w sumie 3227 mikroinstalacji o łącznej mocy 20,886 MW.
Oznacza to, że na koniec minionego roku liczba przyłączonych przez Energa-Operator mikroinstalacji OZE wzrosła do 5472. Łączna moc tych instalacji wynosi 37,653 MW
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.